Koronawirus: Ważny komunikat sanepidu

i

Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe Koronawirus: Ważny komunikat sanepidu

Koronawirus wystraszył badmintonistów. Krakowskie zawody odwołane!

2020-02-27 17:30

Polski Związek Badmintona odwołał mający się odbyć pod koniec marca w Krakowie międzynarodowy turniej. Taka decyzja zapadła w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Ze względu na dużą ilość zgłoszeń na nasz turniej zawodników z części świata bezpośrednio zagrożonych wirusem, stwierdzono iż może to powodować wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na terenie Krakowa (Polski). Z tego względu Zarząd Polskiego Związku Badmintona przekłada wydarzenie na okres późniejszy do chwili zmniejszenia zagrożenia - czytamy w komunikacie wydanym przez PZBad.

Niestety w chwili obecnej, w warunkach zagrożenia zdrowia i braku możliwości zapewnienia poczucia bezpieczeństwa zawodników, kibiców, organizatorów, nie możemy podejmować takiego ryzyka - mówi Michał Langer, sekretarz generalny związku. 

Dariusz Nowak z biura prasowego krakowskiego magistratu zapewnia, że na razie nie zostały odwołane żadne imprezy masowe zaplanowane przez miasto. 

Decyzje o tym podejmują służby sanitarne województwa, na razie takiej decyzji nie ma - wyjaśnia.

Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego przekonuje, że decyzję o ewentualnym odwołaniu imprezy mogą podjąć sami organizatorzy. Służby wojewody wkraczają dopiero w momencie realnego zagrożenia.

W ręku wojewody w sytuacji, gdy będziemy mieli potwierdzone przypadki to istnieje możliwość odwołania imprezy, ale nie na tym etapie. Nie są też zalecane nadzwyczajne środki, jak kwarantanny czy ograniczenie uczestnictwa w zajęciach - mówi. 

Dariusz Nowak informuje, że w magistracie zebrał się w środę sztab kryzysowy. 

Są procedury dla wszystkich miejskich instytucji, dzisiaj się spotykamy i omawiamy sytuację w Małopolsce i sprawdzimy przygotowania. Będą dyrektorzy wszystkich jednostek, wszystkich spółek, a także miejskich szpitali. Jeden z nich, Szpital Żeromskiego ma oddział zakaźny, więc jego rola jest wiodąca. Bez paniki, ale musimy się przygotować - stwierdza.

Nowak podkreśla, że miasto jest dobrze przygotowane na wypadek wystąpienia zakażeń koronawirusem. Dodaje, że pojawienie się zakażonego pacjenta jest kwestią czasu. 

Kraków jest miastem turystycznym, przyjeżdżają ludzie z całego świata. W ubiegłym roku 14 milionów, więc musimy o tym myśleć - stwierdza. 

Odwołane zawody odbędą się najprawdopodobniej w czerwcu lub sierpniu tego roku.

Koronawirus wystraszył badmintonistów. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:
Krakowska drużyna rolkarzy
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?