Szymon Mostowik

i

Autor: A.W. Szymon Mostowik

wiadomości

Genialny "mały chemik" z Krakowa. Został laureatem uniwersyteckiej olimpiady chemicznej!

2024-04-25 9:31

Ma dopiero 14 lat, a wodorotlenki, tlenki i sole nie mają przed nim tajemnic. Szymon Mostowik ze Szkoły Podstawowej nr 34 jest laureatem ogólnopolskiej olimpiady chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przygotowanie do konkursu wymagało znajomości materiału na poziomie klasy maturalnej.

Szymon jest uczniem 8 klasy. Już teraz można powiedzieć o nim, że jest młodym naukowcem, bo sam prowadzi szereg skomplikowanych doświadczeń.

Konkurs opierał się na chemii organicznej, kończąc na białkach. To jest bodajże 3 lub 4 klasa szkoły średniej na poziomie rozszerzonym. Popełniłem kilka błędów na olimpiadzie, zapomniałem dopisać wodoru, to jest częsty błąd na maturze. To powoduje, że węgiel nie ma odpowiedniej liczby wiązań - komentuje Szymek skromnie swój sukces.

Pasja Szymona rozpoczęła się przed rokiem.

Jest bardzo pracowity, jest typowym naukowcem już na tym etapie. Bardzo pomaga mi w pracowni, na lekcjach dodatkowych przygotowujemy wspólnie doświadczenia, które potem prezentuje ze mną w klasie na lekcji chemii. Posiada niesamowitą wiedzę już na poziomie liceum - ocenia Urszula Twardzik, nauczycielka chemii Szymona.

Tymczasem Szymek w wolnej czasie lubi piec... ciasta. Zdaniem olimpijczyka przygotowanie słodkości przypomina równanie reakcji chemicznej, bo w końcu z substratów otrzymujemy produkty.

Nowe drzewa w centrum Warszawy. Będzie zielono!

Dwie dziewczynki z czworaczków, które urodziły się w Szpitalu Uniwersyteckim zostały wypisana do domu

Geniusz z chemii