Spis treści
- Budowa reaktora jądrowego na terenie nowohuckiego kombinatu
- Reaktor jądrowy w Nowej Hucie. Naukowcy uważają, że to wykonalne
- Budowa reaktora jądrowego w kombinacie. Problemem plan miejscowy
- Elektrownia atomowa w Krakowie. PO chce zwrócić się do mieszkańców
Budowa reaktora jądrowego na terenie nowohuckiego kombinatu
We wtorek, 4 lipca w Domu Utopii na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie odbyła się dyskusja "Atomowa Nowa Huta? Przyszłość modułowych reaktorów jądrowych" na temat budowy małego reaktora jądrowego na terenie kombinatu w Nowej Hucie. Takiej inwestycji chce się podjąć na terenie całej Polski spółka Orlen Synthos Green Energy. Spotkanie zainicjowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Wziął w niej udział ekspert z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
— Budowa elektrowni jądrowej na terenie nowohuckiego kombinatu teoretycznie jest możliwa — powiedział dr Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Reaktor jądrowy w Nowej Hucie. Naukowcy uważają, że to wykonalne
Dr Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podczas spotkania powiedział, że kombinat jest dobrym miejscem pod budowę małego reaktora jądrowego. Już teraz różnymi kanałami dociera do niego woda, która ma kluczowe znaczenie przy budowie takiej inwestycji, jest niezbędna m.in. do chłodzenia reaktora.
— Być może przedłużając te kanały, będzie można doprowadzić wodę również do elektrowni. Technicznie jest to wykonalne. Jednak by odpowiedzieć na wszystkie pytania w tej kwestii, musiałbym zapoznać się z dokładnymi analizami, jakie przeprowadziła spółka Orlen Synthos Green Energy, która ma budować w Polsce małe reaktory jądrowe — podkreślił dr Paweł Gajda.
Budowa reaktora jądrowego w kombinacie. Problemem plan miejscowy
Obecny podczas spotkania krakowski radny z Koalicji Obywatelskiej Łukasz Sęk zwrócił uwagę na to, że chociaż budowa małego reaktora jądrowego na terenie kombinatu jest możliwa pod względem technicznym, wciąż będzie wymagać zgody Rady Miasta Krakowa. W stworzonym planie miejscowym dla kombinatu nie zawarto planów budowy reaktora. Obecnie magistrat jest na etapie, w którym musi zatwierdzić lub odrzucić ten plan. Włączenie do niego budowy elektrowni atomowej będzie zatem wymagało dodatkowych prac nad nim.
— Wtedy będziemy potrzebować od firm Orlen i Synthos analiz, dotyczących budowy reaktora. Np. tego, jaką wyznaczyć w dokumencie strefę ochronną wokół elektrowni — powiedział Łukasz Sęk.
Elektrownia atomowa w Krakowie. PO chce zwrócić się do mieszkańców
Podczas spotkania "Atomowa Nowa Huta? Przyszłość modułowych reaktorów jądrowych" przewodniczący małopolskiej Platformy Aleksander Miszalski przekonywał, że z pomysłem na budowę elektrowni atomowej w Nowej Hucie, trzeba zwrócić się do mieszkańców. Poseł Platformy Paweł Poncyliusz zwrócił uwagę, ze obecnie w Polsce ludzie oburzają się na budowę masztów telefonii komórkowej, więc budowa reaktora może spotkać się z jeszcze większym sprzeciwem.
— Jeżeli dziś ludzie protestują przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej, blokują budowę spalarni śmieci, postawienie biogazowni, bo się wszystkiego obawiają, musimy brać pod uwagę sytuację, w której będzie jakaś społeczność, np. w Nowej Hucie, która powie: a my byśmy nie chcieli atomu kilkaset metrów od naszych domów — powiedział podczas wtorkowego spotkania Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.