Powódź 2024

Małopolscy policjanci walczą z powodzią. W tych powiatach sytuacja wygląda najgorzej [GALERIA]

Trwająca od kilku dni powódź w południowo-zachodniej Polsce jest największą od 1997 roku. W poniedziałek, 16 września, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Objęte zostały nim takie miasta, jak: Wałbrzych, Jelenia Góra i Bielsko Biała oraz kilkanaście powiatów. W pierwszych dniach powodzi sytuacja nie wyglądała najlepiej również w niektórych częściach Małopolski. Od piątku, 13 września, w stanie podwyższonej gotowości są małopolscy policjanci. W których powiatach jest najgorzej?

Powódź 2024. Małopolska. W tych powiatach najczęściej interweniują policjanci

Od piątku, 13 września 2024 roku, w południowo-zachodniej Polsce trwa powódź, będąca największą klęską żywiołową od czasu powodzi tysiąclecia z 1997 roku. Ulewne deszcze i wylewające rzeki dają się we znaki również mieszkańcom województwa małopolskiego. Już od piątku małopolscy policjanci pozostają w stanie podwyższonej gotowości i zapewniają bezpieczeństwo i porządek publiczny na obszarze województwa. Mundurowi monitorują na bieżąco sytuację, szczególnie pod kątem występowania potencjalnych zagrożeń dla miejscowej ludności, stanu przejezdności dróg, a także reagują na wszelkie sytuacje związane z podtopieniami, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie w piątek wprowadzono stan podwyższonej gotowości do działań na terenie podległym, a w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji utworzono centrum operacyjne w celu całodobowej koordynacji działań poszczególnych jednostek oraz współpracy z innymi służbami zaangażowanymi w walkę z żywiołem. W nocy z piątku na sobotę doszło do zapowiadanych długotrwałych i intensywnych opadów deszczu, które w połączeniu z wysokim stanem cieków wodnych, doprowadziły do lokalnych podtopień. Najgorzej sytuacja wyglądała w powiecie oświęcimskim, graniczącym z województwem śląskim. W sobotę i niedzielę sytuacja hydrologiczna zmieniała się bardzo dynamicznie.

– W sobotę, po nocnych ulewach doszło do lokalnych podtopień budynków oraz dróg w Małopolsce. Wówczas poziom wody w Wiśle przekroczył stan ostrzegawczy w wielu miejscach pomiarowych. W niedzielę, po nocnych ulewach najbardziej ucierpiał powiat oświęcimski, m.in. w Przeciszynie, Zasolu, Brzeszczach, Jawiszowicach oraz Kętach. W tych miejscowościach pojawiały się głównie rozlewiska na drogach. Nieprzejezdna była m.in. droga wojewódzka nr 933 prowadząca do Pszczyny. W samym Krakowie pojawiały się lokalne podtopienia na ul. Starowiślnej i Grzegórzeckiej oraz pod wiaduktami na ul. Prądnickiej i ul. Wrocławskiej przy stacji kolejowej Łobzów (SKA). Fala kulminacyjna, która przewidziana była na godzinę 15, nie spowodowała zagrożenia powodziowego. Po południu, w związku z trudną sytuacją powodziową na Śląsku, do Wrocławia skierowany został, będący od niedawna na wyposażeniu małopolskich policjantów Bell-407, który wspomaga działania na zagrożonych i dotkniętych powodzią terenach. Wieczorem, na drodze krajowej 933 na styku województw małopolskiego i śląskiego, w Brzeszczach został zamknięty most na Wiśle, który przywrócono do użytku dla ruchu kołowego w poniedziałek rano – relacjonują małopolscy policjanci.

W poniedziałek małopolscy policjanci pomagali na terenach objętych miejscowymi podtopieniami. Między innymi kierowali na objazdy w miejscowości Łączany w powiecie wadowickim oraz w Brzeszczach w powiecie oświęcimskim, gdzie przy jednym z bloków mieszkalnych przy ulicy Kazimierza Wielkiego pojawiło się niewielkie zapadlisko. Mundurowi wciąż pozostają w gotowości, choć sytuacja hydrologiczna w województwie zaczyna się stabilizować.

Policjanci z Małopolski walczą z powodzią [GALERIA]

Quiz o aktorkach z Krakowa. Ile wiesz o Annie Dymnej, Mai Ostaszewskiej i innych?

Pytanie 1 z 16
Która krakowska aktorka jest twórczynią Festiwalu Zaczarowaniej Piosenki?
Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa. Wisła ledwo trzyma się w korycie, część bulwarów zostało zalanych