sołtys

i

Autor: Grzegorz W. Tężycki Małopolskie: W Niedźwiedziu jedyny kandydat na sołtysa... przegrał wybory

Małopolskie: W Niedźwiedziu jedyny kandydat na sołtysa... przegrał wybory

2021-06-14 14:09

W Małopolsce, a dokładnie w miejscowości Niedźwiedź jedyny kandydat na sołtysa wsi nie wygrał wyborów mimo że nie miał konkurencji. Jak to możliwe? Dostał o jeden głos za mało. Teraz sołtysa wybierze zebranie wiejskie. Do głosowania było uprawnionych 1044 osoby, ale tylko 28 wyborców wrzuciło swój głos do urny.

Wybory uzupełniające na sołtysa wsi Niedźwiedź odbyły się w niedzielę. Jedynym kandydatem na urząd był 48-letni mieszkaniec tej miejscowości Marian Górniak. Mimo że zgłoszony był tylko jeden kandydat na sołtysa, mieszkańcy nie zdecydowali się go wybrać. Podczas wyborów musieli głosować za lub przeciw. Kandydat dostał 13 głosów za i 14 przeciw, jeden głos był nieważny. W protokole z wyborów uzupełniających sołtysa możemy przeczytać:

"Gminna Komisja Wyborcza w Niedźwiedziu na podstawie protokołu OKW Niedźwiedź stwierdziła, iż kandydat nie uzyskał wymaganej liczby głosów, to jest 50 proc. głosów +1 za. W związku z powyższym nie wybrano Sołtysa wsi Niedźwiedź" – cytuje PAP to, co napisali członkowie Gminnej Komisji Wyborczej.

CZYTAJ TAKŻE: Miasto Kraków oficjalnie uznało, że figurki "Żyda z pieniążkiem" są antysemickie

Nowego sołtysa wybierze zebranie wiejskie

Teraz za wybór nowego sołtysa odpowie zebranie wiejskie. To zgodnie ze statutem sołectwa, z którego jasno wynika, że jeżeli kandydat nie uzyska wymaganej ilości ważnych oddanych głosów, wówczas wyboru sołtysa dokonuje zebranie wiejskie, które przeważnie składa się z… mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Polscy piłkarze nocują w luksusowym hotelu. Prosto z Petersburga przed meczem Polska - Słowacja