matura

i

Autor: eska.pl, M. Tokarczyk Wniosek o odwołanie do matury. Jak go napisać?

Matura 2023

Matura z polskiego 2023. Wiemy, co było w arkuszu! Te tematy pojawiły się na maturze 2023

2023-05-04 14:04

Matura z polskiego wystartowała punktualnie o 9.00. Dosłownie parę minut przed "godziną zero" na Twitterze pojawiło się zdjęcie dwóch tematów pracy pisemnej. Nie była to jednak rzetelna informacja ani przeciek. Wiadomo jednak, że najchętniej wyszukiwanym hasłem w czwartek rano, 4 maja było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Patrząc z kolei na dane wyszukiwania pod kątem województw widać, że na Podlasiu (gdzie niejednokrotnie dochodziło do przecieków) wyszukiwano motywu przemiany i rodziny. Maturzyści zakończyli już egzamin, a my wiemy, co znalazło się w arkuszu.

Tematy na maturze z polskiego 2023. Wiemy, co było w arkuszu

Matura z polskiego właśnie się zakończyła. Maturzyści zdający w formule 2023 zakończyli egzamin o godz. 13.00. Wiadomo już, że tematy na maturze w formule 2023 to:

  • Człowiek - istota pełna sprzeczności;
  • Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

W przypadku obu tematów w tej formule należało odwołać się do lektury obowiązkowej z około 30 wcześniej podanych, innego utworu literackiego (można również do wiersza) oraz zamieścić w pracy dwa funkcjonalnie wykorzystane konteksty.

Znane są także  tematy matury w formule 2015.

  • "Pan Tadeusz" A. Mickiewicz - Jak niespodziewane okoliczności  wpływają na zachowanie człowieka?
  • "Przedwiośnie" S. Żeromski - Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń?

Zadania na maturze z polskiego. O to pytano w teście historyczno-literackim

W arkuszu w formule 2023 znalazło się pytanie o definicję nowomowy, cechy Artura z "Tanga" Mrożka, które łączą go z bohaterami romantycznymi, pytanie do obrazu i wiersza Daniela Naborowskiego dotyczącego motywu vanitas. Wiesz Czesława Miłosza trzeba było porównać z Apokalipsą św. Jana, a także wskazać podobieństwa między fragmentem "Wesela" a obrazem. Pojawiła się też Pieśń Jana Kochanowskiego poświęcona Fortunie, co do której trzeba było określić wyznawaną przez podmiot liryczny filozofię.

Cały arkusz z pytaniami maturalnymi w formule 2015 znajdziecie w naszej galerii poniżej.

Matura 2023 język polski stara formuła: ARKUSZ

Donald Tusk: Porządek w mediach publicznych zrobimy w 48 godzin