Alert RCB

i

Autor: unsplash.com

Pogoda

Najwyższy stopień zagrożeń w Małopolsce! IMGW ostrzega krakowian, szykują się trudne warunki pogodowe

2024-06-21 8:43

IMGW wydał najwyższy stopień zagrożeń w województwie małopolskim. W Krakowie i okolicach spodziewane są groźne zjawiska atmosferyczne. Oprócz burz, możliwe są trąby powietrzne. Cały region małopolski został zaznaczony na mapie IMGW na czerwono. Co to oznacza dla mieszkańców naszego województwa?

Najwyższy stopień zagrożenia w Małopolsce i Krakowie. IMGW ostrzega mieszkańców

IMGW wydał najwyższy stopień zagrożeń w Małopolsce. W piątek, 21 czerwca można spodziewać się anomalii pogodowych w Krakowie i okolicach. "Polska początkowo będzie pod wpływem wyżu rozciągającego się od Bałtyku po Morze Czarne, ale w ciągu dnia od zachodu zacznie wpływać płytka zatoka niżowa związana z niżem znad Danii, przemieszczająca się na wschód. Z zachodu będzie napływać bardzo ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe" - informuje IMGW w najnowszym komunikacie.

W województwie małopolskim w piątek, 21 czerwca spodziewane są gwałtowne i niebezpieczne burze. Burzom mogą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 30 do 50 mm, silne porywy wiatru od 90-120 km/h oraz miejscami grad do 3-6 cm. W niektórych regionach nie jest wykluczone powstanie trąby powietrznej. W Krakowie i Małopolsce wydano najwyższy stopień ostrzeżeń.

"Uwaga! W południowej połowie Polski w trakcie burz suma opadów do 40 mm, a porywy wiatru nawet do 120 km/h. Dodatkowo możliwe trąby powietrzne i opady dużego gradu, lokalnie o średnicy ok. 6 cm" - ostrzega IMGW.

Kiedy obowiązuje ostrzeżenie IMGW? Co oznacza ostrzeżenie trzeciego stopnia?

Ostrzeżenie wydane przez IMGW zacznie obowiązywać w piątek, 21 czerwca popołudniu i wygaśnie dopiero w sobotę, 22 czerwca rano. "Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia" - przypomina IMGW.

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane!

Znasz te znaki drogowe? Wielu kierowców ciągle je myli!

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak drogowy?
Znak drogowy