Praca

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Rząd podjął decyzję. Zostanie wprowadzony sześciodniowy tydzień pracy. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

2024-06-20 14:49

Na mocy decyzji rządu już od lipca będzie obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy w Grecji. Rozporządzenie nie będzie obejmowało jednak wszystkich sektorów gospodarczych, jedynie branże i przedsiębiorstwa pracujące nieprzerwanie przez całą dobę. W związku z nowymi przepisami Grecy będą średnio pracować około 48 godzin tygodniowo.

Od lipca sześciodniowy tydzień pracy w Grecji. Na czym będzie on polegał?

Władze Grecji jesienią 2023 roku podjęły decyzję o wprowadzeniu sześciodniowego tygodnia pracy. Decyzja zostanie wprowadzona w życie już w lipcu bieżącego roku, co oznaczać będzie, że Grecy będą pracować średnio w tygodniu przez 48 godzin tygodniowo, co jest najwyższym wynikiem wśród pozostałych krajów europejskich. Jak będzie wyglądał nowy tydzień pracy w Grecji?

Nowy tydzień pracy będzie dotyczył przedsiębiorstw pracujących przez całą dobę, od poniedziałku do soboty. Mowa tutaj o zakładach, które z tytułu posiadania linii produkcyjnych, prowadzą ciągłą działalność. Z korzystania z sześciodniowego tygodnia pracy wykluczeni są pracownicy firm państwowych, szkół, uniwersytetów oraz administracji. Nowy tydzień pracy nie obejmie także pracowników bankowych.

Wyższy zarobek w sześciodniowym tygodniu pracy. Marne pocieszenie?

Na pocieszenie osoby, które będą pracowały w sześciodniowym tygodniu pracy, otrzymają dodatkowe 40 proc. dniówki za wykonywanie swoich obowiązków w sobotę. W przypadku, gdy szósty dzień pracy przypadnie na niedzielę, podwyżka będzie wynosić 75 proc. Na mocy wprowadzonych zmian, wynagrodzenie osób pracujących w ten sposób, wynagrodzenie może wzrosnąć nawet o 115 procent.

Tym samym Grecy będą prawdziwymi rekordzistami, biorąc pod uwagę inne kraje Unii Europejskiej, jeśli chodzi o tygodniowy czas pracy. Z danych przedstawionych przez Eurostat wynika bowiem, że ich średni czas pracy w tygodniu będzie wynosił około 48 godzin. Dla porównania, w naszym kraju wynosi on około 39 godzin.

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane!

Znasz te znaki drogowe? Wielu kierowców ciągle je myli!

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak drogowy?
Znak drogowy