żołnierze

i

Autor: unplash

wiadomości

Nowa baza amerykańskich wojsk specjalnych w Krakowie-Balicach. Nosi imię polskiego żołnierza

2024-05-18 11:57

Nowa baza amerykańskich wojsk specjalnych na krakowskich Balicach otrzymała nazwę Camp Miron na cześć polskiego żołnierza Mirosława "Mirona" Łuckiego, który zginął w Afganistanie – przekazało MON. "Polsko-amerykańska współpraca obronna jest silniejsza niż kiedykolwiek" - oświadczył ambasador USA Mark Brzezinski.

W obozie będzie rotacyjnie stacjonować 150-200 amerykańskich żołnierzy. Jak przekazał resort obrony w serwisie X, "baza została nazwana na cześć starszego chorążego sztabowego Mirosława Łuckiego, operatora Jednostki Wojskowej Komandosów, który zginął na misji w 2013 roku w Afganistanie".

Na razie w Camp Miron ustawiono kontenery mieszkalne, z czasem mają zostać zastąpione stałymi budynkami.

Do informacji nawiązał również we wpisie na X ambasador USA Mark Brzezinski.

Polsko-amerykańska współpraca obronna jest silniejsza niż kiedykolwiek, a stała obecność wojskowa USA jest dowodem naszego trwałego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa Polski i NATO. Dzisiejsze otwarcie Camp Miron jeszcze bardziej wzmacnia nasze więzi. Polska jest bezpieczna i jest zabezpieczona - napisał.

W Krakowie mieści się Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, któremu podlegają GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu, wyspecjalizowana w działaniach morskich Formoza, jednostki Agat i Nil.

"Miron", który zginął w sierpniu 2013 w Afganistanie, w ubiegłym roku został patronem jednego z zespołów bojowych JWK.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Był tłum i prawdziwy ogień!