Pieniądze

i

Autor: Canva Pro

wiadomości

Nowe kwoty podatków od nieruchomości w Krakowie. Sprawdź, ile zapłacisz

2023-11-10 10:33

Rada Miasta Krakowa na wniosek prezydenta zmieniła stawki podatków od nieruchomości. Część krakowian zapłaci więcej, inni tyle co w ubiegłym roku, a dla niektórych kwoty będą mniejsze. Uchwała o zmianie została przegłosowana 8 listopada podczas obrad. Sprawdź, jakie zmiany cię dotyczą.

Nowe podatki od nieruchomości w Krakowie

Przypomnijmy, że podstawą opodatkowania dla gruntu jest metr kwadratowy powierzchni, zaś dla budynku lub jego części metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Podatek od nieruchomości jest podatkiem, którego kwota obliczana jest w skali rocznej. Osoby fizyczne z zasady płacą podatek w czterech ratach, chyba, że kwota podatku nie przekracza 100 zł, wtedy całość płaci się w jednej racie. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów na podstawie danych GUS o inflacji.

Od stycznia 2023 roku właściciel mieszkania lub domu w Krakowie musiał płacić 98 groszy za metr kwadratowy. Jeśli w części budynku prowadzona jest działalność gospodarcza to stawka z 25,74 zł wzrosła o 3,04 zł. Jakie zmiany wprowadziła Rada Miasta Krakowa od 2024 roku w związku z kwotą podatku od nieruchomości?

Nowe kwoty podatków od nieruchomości w Krakowie. Sprawdź, ile zapłacisz

Wzrosły podatki dla mieszkańców. 8 listopada podczas obrad Rady Miasta Krakowa radni przegłosowali uchwałę w sprawie zmiany kwoty podatku od nieruchomości. Teraz będą oni płacić o 17 groszy więcej za metr kwadratowy mieszkania lub domu - rocznie. Większa podwyżka jest dla przedsiębiorców tj. 4 zł i 80 gr na każdym metrze kwadratowym, czyli jak ktoś posiada stu metrowy lokal to płaci pół tysiąca złotych więcej rocznie. Stawki podatków nie zmienią się dla podmiotów medycznych, organizacji pożytku publicznego i branż chronionych, one są określone specjalną uchwałą Rady Miasta Krakowa. Te branże chronione to np. ginące zawody i miejsca, gdzie te zawody są wykonywane, jak księgarnie, czy antykwariaty. To jednak nie koniec zmian. Rada Miasta zmniejszyła podatki od obiektów, gdzie działalność prowadzą kluby sportowe.

Podatek od nieruchomości jest corocznie waloryzowany z uwagi na procesy inflacji. W tym roku ten poziom wzrasta dość znacznie, ponieważ podatki gonią ceny, a nie odwrotnie. Te zmiany nie stanowią jednak wielkiego problemu finansowego dla mieszkańców, ponieważ ktoś, kto posiada 70 metrów kwadratowych mieszkania - zapłaci 10 zł więcej rocznie niż do tej pory. Jednak należy pamiętać, że wielkość działki także wpływa na wysokość tego podatku, więc w nieco gorszej sytuacji są osoby posiadające domy jednorodzinne, ale myślę że i dla nich nie stanowi to wielkiego ciężaru finansowego w skali roku. To są naprawdę marginalne wydatki - mówi Andrzej Bielski dyrektor Wydziału Podatków i Opłat w Krakowie.

Największy w Polsce drewniany budynek znajdziemy w Małopolsce. Wyróżnili go internauci. Zobacz zdjęcia  

Jesienna edycja Jungle Night w FACTORY Kraków

Quiz. Słynni krakowianie. Co wiesz o osobach, których nie wypada nie znać

Pytanie 1 z 10
W której branży odniosła sukces firma założona przez Helenę Rubinstein?