Drink

i

Autor: Shutterstock Drink

Wiadomości

Te trunki będą znacznie droższe i trudniej dostępne w sklepach. Rząd chce walczyć z problemem alkoholowym w kraju

2024-06-03 9:20

W najbliższym czasie mogą czekać nas duże zmiany w sklepach. Ministerstwo Zdrowia jest na etapie przygotowania projektu, na mocy którego zostaną wprowadzone nowe ceny alkoholu w sklepach. Docelowo napoje wysokoprocentowe w naszym kraju mają być o wiele droższe i trudniej dostępne. Co dokładnie ma się zmienić? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Nowe ceny alkoholi w Polsce staną się faktem? Ministerstwo Zdrowia ma jasny plan

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że możliwe jest wprowadzenie wyższej akcyzy na zakup alkoholi już od 2025 roku. Resort aktualnie intensywnie pracuje nad nowym projektem, na mocy którego sprzedaż alkoholu w Polsce będzie mocno ograniczona, a ceny poszczególnych produktów - podwyższone. Wszystko z powodu nadmiernego spożywania alkoholu przez całe społeczeństwo.

Wiceminister Konieczny chce ograniczyć liczbę punktów, w których na co dzień sprzedawany jest alkohol. Z jego wyliczeń wynika, że jeden punkt sprzedaży przypada aktualnie na 301 Polaków, co jest zbyt dużą liczbą. Polityk Lewicy chciałby też wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach porannych i wieczornych. Oprócz planów zakładających ograniczenie sprzedaży, politycy chcą też wprowadzenia ceny minimalnej za alkohol.

"Tanie piwo powinno kosztować tyle, co teraz, ale powinno zawierać zdecydowanie mniej alkoholu. Najgorszej jakości wino powinno kosztować około 14 zł, a pół litra wódki 40 zł" - tłumaczą politycy, cytowani przez "Super Express".

Jakie będą ceny alkoholi w Polsce w 2025 roku? Czekają nas duże podwyżki

Nowe ceny alkoholi miałyby wejść w życie już od 2025 roku. Na konkretne szczegóły w tej sprawie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Wiele wskazuje jednak na to, że wkrótce czekają nas nowe restrykcje zarówno ograniczające sprzedaż alkoholu, jak i wprowadzające ceny minimalne za poszczególne trunki. Co o tym sądzicie, uważacie, że takie rozwiązanie jest konieczne?

Kajra i Sławomir są małżeństwem od lat. Para nie szczędzi sobie uczuć na forum publicznym

Kraków: Łoś z Puszczy Niepołomickiej wpadł do szkoły