Nigdy nie jedz tych owoców z pestkami. Możesz się poważnie rozchorować

i

Autor: pl.freepik.com Nigdy nie jedz tych owoców z pestkami. Możesz się poważnie rozchorować

Zdrowie

Połknięcie pestki tego owocu jest szczególnie niebezpiecznie. Eksperci mówią o tym wprost!

2023-09-17 13:15

Lato to czas, gdy możemy cieszyć się obfitością świeżych, polskich warzyw i owoców. Choć jedzenie ich ma zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze zdrowie, to jednak okazuje się, że popularny zwyczaj dotyczący sposobu spożywania jednego z letnich owoców może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Pod żadnym pozorem nie jedz tych owoców z pestkami. Możesz się poważnie rozchorować

Truskawki, maliny, a także czereśnie to prawdziwe skarby lata. O ile jedzenie pierwszych dwóch nie sprawia trudności, tak czereśnie - gdy nie mamy pod ręką serwetki, by kulturalnie wypluć pestki - nie są najłatwiejsze do konsumpcji. Dlatego właśnie niektórzy, jeśli nie mają jak pozbyć się pestki, połykają ją razem z owocem. Okazuje się, że to kolosalny błąd. O ile czereśnie są jednymi z najzdrowszych owoców, ponieważ posiadają takie witaminy, jak między A, C, K, B6, E, tiaminę, kwas foliowy, ryboflawinę czy niacynę, to niewiele osób wie, że ich pestkitrujące.

Dlaczego nie powinno się połykać, a co gorsza rozgryzać pestek czereśni?

W pestkach czereśni znajduje się amigdalina, która w wyniku rozkładu w przewodzie pokarmowym przekształca się w cyjanowodór, czyli substancję niezwykle silnie toksyczną. Jeśli przyjmiemy ją w dużych dawkach, możemy odczuwać zawroty głowy czy drgawki. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności. Każdy zatem powinien pamiętać, aby jedząc czereśnie zawsze wypluwać pestki. Każdy, a szczególnie dzieci, u których dodatkowo pestka może jeszcze wywołać zadławienie. Jeśli chcemy podać małym dzieciom czereśnie, najlepiej wcześniej je wydrylujmy. Bezwzględnie należy pamiętać także o tym, że jeszcze gorsze jest rozgryzienie pestki, bowiem może ono doprowadzić nawet do śmierci.

Opuszczone małopolskie wsie. Oto tajemnicze miejsca zapomniane przez historię

Rolniczka ogłosiła, że część owoców odda za darmo, byleby tylko ktoś je zerwał. Ludzie zebrali kilka ton