Policja

i

Autor: Pixabay Zdjęcie poglądowe

Na sygnale

Straciła oszczędności życia. Przekazała oszustom… 300 tysięcy złotych!

Oszustwa polegające na wyłudzaniu pieniędzy wciąż stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców Małopolski. Boleśnie przekonała się o tym 58-latka z powiatu krakowskiego, która została zmanipulowana metod…ą na „funkcjonariusza CBŚP”. Kobieta przekazała oszustom oszczędności swojego życia i straciła 300 tys. złotych.

Kolejny atak oszustów w Małopolsce. Kobieta straciła 300 tys. złotych

Komenda Powiatowa Policji w Krakowie poinformowała o kolejnym, drugim w tym tygodniu oszustwie, do jakiego doszło na terenie powiatu krakowskiego. Tym razem przestępcy wyłudzili pieniądze działając metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. W środę, 18 października do 58-letniej kobiety z zastrzeżonego numeru zadzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza CBŚP z Warszawy. Oszust uwiarygodnił się w oczach kobiety podając imię i nazwisko, a także numer legitymacji służbowej.

Kolejno rozmówca zapytał kobietę, czy była w Bydgoszczy, bo zgodnie z ich ustaleniami został tam na jej dane zawarty kredyt na kwotę 40 tysięcy złotych. Gdy 58-latka zaprzeczyła, wówczas podający się za funkcjonariusza CBŚP mężczyzna poinformował ją, że prowadzą sprawę nad zorganizowaną grupą przestępczą, która miała na jej dane zawierać pożyczki. Kolejno polecił kobiecie bez rozłączania się wykręcić numer 997, wówczas odezwał się nowy głos (wspólnik oszusta, któremu przekazał słuchawkę), podający się za policjanta, potwierdzając dane swojego poprzednika jako funkcjonariusza CBŚP – informuje policja.

Kobieta wróciła do rozmowy z pierwszym mężczyzną, a ten wydawał jej kolejne instrukcje i poinformował, że w celu zapobieżenia utraty środków z konta powinna przekazać mu dane do logowania wraz z hasłem. Potem kobieta miała udać się do placówki bankowej i przekazać oszustom pieniądze, a Ci informowali ją o zablokowaniu jej konta.

58-latka zgodnie z poleceniem przestępców dokonała kilku przelewów w łącznej kwocie prawie 250 tysięcy złotych i kolejno wybrała 50 tysięcy złotych, które to w innej placówce banku przelała na dane wskazane przez oszustów. Tym sposobem kobieta straciła oszczędności życia, przekazując oszustom prawie 300 tysięcy złotych. Przestępcy działający tymi metodami wywierają silny nacisk i presję czasu, bo mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi. W ten sposób wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia – czytamy.

Pamiętaj! Policja nigdy nie poprosi Cię telefonicznie o przelanie na wskazane przez nich konto pieniędzy, nie poinformuje Cię o prowadzonej akcji, jak i nie poleci Ci przekazania komuś pieniędzy, pozostawienie ich we wskazanym miejscu, czy też wyrzucenie przez okno!

Bielsko-Biała traf w województwie małopolskim? Szokujący pomysł

Wieczorny Express - Kazimierz Kik i Mieczysław Ryba