Pożar w Oświęcimiu

i

Autor: Państwowa Straż Pożarna

NA SYGNALE

Pożar zakładów chemicznych Synthos w Oświęcimiu. Strażacy opanowali ogień

2024-06-21 12:59

W piątek, 21 czerwca, tuż przed południem na terenie zakładów chemicznych firmy Synthos w Oświęcimiu wybuchł pożar. Na miejscu pracowało 50 strażaków. Po trwającej godzinę akcji gaśniczej udało się opanować ogień.

Płonęły zakłady chemiczne w Oświęcimiu. Sytuacja została opanowana

W piątek, 21 czerwca, tuż przed południem straż pożarna w Oświęcimiu otrzymała informację o wybuchu pożaru na terenie zakładów chemicznych należących do firmy Synthos. Pożarem była objęta hala o wymiarach 30x40 metrów:

O godzinie 11:45 w Oświęcimiu doszło do pożaru na terenie zakładów chemicznych. Natychmiast zadysponowaliśmy pluton Oświęcim, wariant ratowniczo- gaśniczy, specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego oraz oficera operacyjnego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W tym momencie na miejscu akcji jest dziesięć samochodów straży pożarnej i prawie 50 strażaków. Podajemy wodę na dach oraz halę (...) Sytuacja jest dynamiczna - mówi nam rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej mł. kpt Hubert Ciepły

Jak podało Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego ogień udało się ugasić o godzinie 12:45. Strażacy pozostaną jednak na miejscu, aby monitorować teren. Na miejsce zdarzenia przybędą także inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, aby rozpoznać skutki gaszenia pożaru – sposób odprowadzenia wód użytych podczas akcji. WIOŚ monitoruje też stan powietrza odnotowany na stacji automonitoringowej znajdującej się na terenie Oświęcimia.

W wyniku pożaru na terenie zakładów firmy chemicznej Synthos jedna osoba trafiła do szpitala. Stan jej zdrowia pozostaje nieznany.

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Zakłady chemiczne Synthos. To nie jest pierwszy pożar

To nie pierwszy pożar, który wybuchł na terenie oświęcimskich zakładów chemicznych Synthos w ostatnich latach. Do podobnego zdarzenia doszło 7 stycznia 2021 r. Akcja gaśnicza trwała wówczas 10 godzin. Przyczyną okazał się zapłon w urządzeniu oczyszczania powietrza instalacji do produkcji kauczuku.  W tamtym pożarze nikt nie ucierpiał.

Co roku w wakacje nad wodą ginie dziesiątki osób. Strażacy pokazali, jak temu zapobiec