20. Marsz Równości w Krakowie

i

Autor: Klaudia Bobela

ŻYCIE MIASTA

Prezydent Aleksander Miszalski z nominacją do prestiżowego plebiscytu. Został doceniony za wsparcie osób LGBT+

2024-08-08 9:37

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski został doceniony za działania miejskie na rzecz osób LGBT+. Polityk został nominowany do prestiżowej nagrody Korony Równości, której kapituła w kilku kategoriach przyznaje nagrody osobom, mającym szczególne zasługi na rzecz społeczności osób LGBT+ w Polsce.

Korony Równości 2024. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski nominowany za działania na rzecz osób LGBT+

Aleksander Miszalski wiosną 2024 roku zastąpił Jacka Majchrowskiego na stanowisku prezydenta Krakowa. To była wiekopomna chwila dla mieszkańców i mieszkanek miasta, bowiem poprzedni prezydent sprawował władzę nieprzerwanie przez 22 lata. Podczas wyborów samorządowych Miszalski pokonał faworyta sondaży przedwyborczych, ubiegającego się o to stanowisko po raz trzeci, Łukasza Gibałę. Prezydent Miszalski szybko dał się poznać jako włodarz miasta, przyjazny dla wszystkich osób, zamieszkujących stolicę Małopolski. W zaledwie miesiąc po objęciu stanowiska objął honorowym patronatem krakowski Marsz Równości i uroczyście otworzył pochód. Ostatnio za działania miejskie na rzecz osób LGBT+ został nominowany do prestiżowej nagrody Korony Równości. Zagłosować na niego można pod tym linkiem.

— Wielokrotnie udzielał równościowych wypowiedzi, również w trakcie kampanii wyborczej. Przyznał patronat nad krakowskim Marszem Równości i poszedł na jego czele. Doprowadził również do wywieszenia tęczowej flagi na krakowskim magistracie jako symbolu tolerancji i otwartości — czytamy w uzasadnieniu nominacji prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego do Korony Równości. Polityk został nominowany w kategorii "instytucje".

Na liście nominowanych do nagrody Korony Równości znaleźli się:

  1. Aktywizm: Fundacja Tęczowe Rodziny, Kazik Strzelec, Anna Matras,
  2. Instytucje: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, dr Kosma Kołodziej, Aleksander Miszalski
  3. Prawo: adw. Anna Mazurczak, adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki, Koalicja na rzecz związków partnerskich i równości małżeńskiej
  4. Media: Tomasz-Marcin Wrona, Anna Gmiterek-Zabłocka, Podcast Inna Polska
  5. Internet: Grupa Stonewall, Mamo Patrz, Orientuj.się
  6. Kultura: Chór Voces Gaudii, Renata Lis, 15. edycja LGBT+ Film Festival
  7. Biznes: Perspektywy Women in Tech, Sephora Polska, Converse.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Czym jest plebiscyt Korony Równości?

Plebiscy Korony Równości jest organizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii, która jest czołową, polską organizacją, działającą na rzecz osób LGBT+. Jak informują organizatorzy plebiscytu, Korony Równości to nagrody uznawane za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w naszym kraju za działalność na rzecz społeczności LGBT+. Celem organizowanego przez KPH plebiscytu jest wyróżnienie osób i grup, które w danym roku w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+.

W tegorocznej kapitule konkursu, która wybierze jego zwycięzców, znaleźli się: Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka filmowa; Ane Piżl – edukatorx, twórcx projektów równościowych; Monika Płatek – ekspertka z zakresu prawa, praw człowieka i praw kobiet; Łukasz Antkiewicz – lider projektu Open For Business w Polsce; Piotr Jacoń – dziennikarz, autor książek i reportaży; Radosław Markowski – socjolog, politolog oraz Mirka Makuchowska – dyrektorka KPH.

20. Marsz Równości w Krakowie otworzył prezydent Miszalski. Tak bawili się krakowianie i krakowianki:

Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie