Korony Równości 2024. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski nominowany za działania na rzecz osób LGBT+
Aleksander Miszalski wiosną 2024 roku zastąpił Jacka Majchrowskiego na stanowisku prezydenta Krakowa. To była wiekopomna chwila dla mieszkańców i mieszkanek miasta, bowiem poprzedni prezydent sprawował władzę nieprzerwanie przez 22 lata. Podczas wyborów samorządowych Miszalski pokonał faworyta sondaży przedwyborczych, ubiegającego się o to stanowisko po raz trzeci, Łukasza Gibałę. Prezydent Miszalski szybko dał się poznać jako włodarz miasta, przyjazny dla wszystkich osób, zamieszkujących stolicę Małopolski. W zaledwie miesiąc po objęciu stanowiska objął honorowym patronatem krakowski Marsz Równości i uroczyście otworzył pochód. Ostatnio za działania miejskie na rzecz osób LGBT+ został nominowany do prestiżowej nagrody Korony Równości. Zagłosować na niego można pod tym linkiem.
— Wielokrotnie udzielał równościowych wypowiedzi, również w trakcie kampanii wyborczej. Przyznał patronat nad krakowskim Marszem Równości i poszedł na jego czele. Doprowadził również do wywieszenia tęczowej flagi na krakowskim magistracie jako symbolu tolerancji i otwartości — czytamy w uzasadnieniu nominacji prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego do Korony Równości. Polityk został nominowany w kategorii "instytucje".
Na liście nominowanych do nagrody Korony Równości znaleźli się:
- Aktywizm: Fundacja Tęczowe Rodziny, Kazik Strzelec, Anna Matras,
- Instytucje: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, dr Kosma Kołodziej, Aleksander Miszalski
- Prawo: adw. Anna Mazurczak, adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki, Koalicja na rzecz związków partnerskich i równości małżeńskiej
- Media: Tomasz-Marcin Wrona, Anna Gmiterek-Zabłocka, Podcast Inna Polska
- Internet: Grupa Stonewall, Mamo Patrz, Orientuj.się
- Kultura: Chór Voces Gaudii, Renata Lis, 15. edycja LGBT+ Film Festival
- Biznes: Perspektywy Women in Tech, Sephora Polska, Converse.
Czym jest plebiscyt Korony Równości?
Plebiscy Korony Równości jest organizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii, która jest czołową, polską organizacją, działającą na rzecz osób LGBT+. Jak informują organizatorzy plebiscytu, Korony Równości to nagrody uznawane za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w naszym kraju za działalność na rzecz społeczności LGBT+. Celem organizowanego przez KPH plebiscytu jest wyróżnienie osób i grup, które w danym roku w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+.
W tegorocznej kapitule konkursu, która wybierze jego zwycięzców, znaleźli się: Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka filmowa; Ane Piżl – edukatorx, twórcx projektów równościowych; Monika Płatek – ekspertka z zakresu prawa, praw człowieka i praw kobiet; Łukasz Antkiewicz – lider projektu Open For Business w Polsce; Piotr Jacoń – dziennikarz, autor książek i reportaży; Radosław Markowski – socjolog, politolog oraz Mirka Makuchowska – dyrektorka KPH.