Pogoda

i

Autor: Josep Castells, Unsplash/Screenshot Twitter @RCB_RP

WIADOMOŚCI

RCB wydało ostrzeżenia dla siedmiu województw o burzach, gradzie oraz intensywnych opadach

2024-05-24 15:13

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało komunikat ostrzegający przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Mieszkańcom województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz części łódzkiego, lubuskiego i wielkopolskiego RCB radzi pozostać w domu i unikać otwartych przestrzeni.

Alert RCB w Polsce. Będą bardzo trudne warunki atmosferyczne 

Na swojej stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla południowo-wschodniej Polski. Będą one obowiązywać w piątek od godz. 10 do godz. 23. Według definicji IMGW ostrzeżenie to oznacza "możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Niebezpieczne zjawiska lub ich skutki mogą ograniczyć prowadzenie działalności i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ostrzeżenie drugiego stopnia wiąże się z opadami deszczu w wysokości 35-55 mm oraz porywami wiatru wynoszącymi od 85 km/h do 115 km/h.

— Uwaga! Dziś (24.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni — brzmi treść alertu, który RCB wysłało do odbiorców mieszkających na terenie wymienionych województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz części łódzkiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

QUIZ: W tych telenowelach gwiazdą była Natalia Oreiro. Rozpoznasz je po jednym zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Z jakiego serialu pochodzi ten kadr?
Kadr z serialu Kachorra to ja

Burze w Polsce. IMGW ostrzega przed trudną sytuacją w kraju

Obecnie burze trwają na terenie powiatów starogardzkiego, chojnickiego, chełmińskiego, tucholskiego, świeckiego, grudziądzkiego i wąbrzeskiego. IMGW wydało także ostrzeżenia pierwszego stopnia dot. wystąpienia burz w pasie od Gorzowa Wielkopolskiego, przez Poznań, Bydgoszcz, Pruszcz Gdański, Łódź, Kielce, Tarnobrzeg, po Kraków i Nowy Sącz. Na północy i w centrum kraju obowiązuje ono w piątek od godz. 12 do godz. 23, a w rejonie Małopolski i na wschodzie Podkarpacia — od godz. 10 do godz. 21.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia według definicji IMGW oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, "które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia". Zalecana jest ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wiąże się z opadami deszczu w wysokości 20-35 mm oraz porywami wiatru wynoszącymi od 70 km/h do 85 km/h.

Wesela w czasach PRL. Te czasy już nie wrócą. Tak dawniej bawiono się na przyjęciach:

Ścieki przy stopniu Dąbie w Krakowie