MPK Kraków, zatrzymania tramwajów, kontrole

i

Autor: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie

Wiadomości

Szczególne kontrole w Krakowie. O tym muszą pamiętać kierowcy

2025-03-26 8:47

Zablokowany tramwaj w Krakowie to niezbyt rzadki widok. Do zatrzymań tych najczęściej dochodzi w centrum miasta z winy źle parkujących kierowców. Szczególnym przypadkiem jest ul. Długa, gdzie tylko w 2024 roku taka sytuacja zdarzyła się 54 razy. Do końca tygodnia szczególną uwagę na te wykroczenia będą zwracały uwagę miejskie służby.

Kraków. Ruszyły kontrole w centrum miasta

Zablokowany tramwaj przez źle zaparkowany pojazd to w Krakowie swojego rodzaju norma, zwłaszcza na ul. Długiej. Miasto od lat stara się zaradzić problemowi, ale efektów wciąż nie widać. Za przykład mogą posłużyć dane z ubiegłego roku, kiedy na wspomnianej ulicy z powodu źle zaparkowanych pojazdów doszło łącznie do 54 zatrzymań tramwajów. Najwięcej takich incydentów – osiem, miało miejsce w sierpniu. Zablokowany tramwaj stał zazwyczaj w miejscu od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

Utrudnienia ma zakończyć projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego, zakładający uniemożliwienie parkowania w miejscach, w których najczęściej dochodzi do tego typu zdarzeń. Dotychczasowe działania w postaci separatorów oddzielających miejsca postojowe od jezdni i torów nie powstrzymały kierowców. O szczegółach informowaliśmy w osobnym materiale.

Kraków Radio ESKA Google News

Projekt nie został jeszcze zrealizowany, więc do pracy znów zabrali się strażnicy miejscy i kontrolerzy ruchu MPK, którzy do końca tygodnia będą prowadzili akcję „Wystarczy 1 metr”.

Wszystko dlatego, że nadal trzeba przypominać kierowcom o skutkach zaparkowania samochodu zbyt blisko torów tramwajowych. Niefrasobliwość niektórych z nich sprawia, że tramwaje nie są w stanie przejechać nie tylko ul. Długą, ale także ul. Karmelicką, czy Zwierzyniecką, co jest bardzo uciążliwe dla pasażerów. Tylko w tym roku od 1 stycznia do 24 marca na ul. Długiej takich przypadków blokowania tramwajów było 14 – informuje magistrat.

Akcja ta ma także umożliwić podjęcie szybkich działań, kiedy dojdzie już do blokady torowiska przez jak najszybsze wezwanie na miejsce holownika. Najlepiej sytuację panującą na ul. Długiej w rozmowie z Radiem ESKA skomentował jeden z mieszkańców.

To wina kierowców, nic więcej. Ja tu mieszkam 40 lat i takie życie. Tu zawsze tak było, jest i chyba poumieramy i tak będzie. Kierowcy są kierowcami – mówił.

Co grozi za nieprzepisowe parkowanie? W ubiegłym roku służby wlepiały kierowcom mandaty w wysokości 500 zł, do czego należy doliczyć koszt wezwania lawety.

Gdzie krakowianie i krakowianki lecą na Wielkanoc? Ryanair podał najpopularniejsze destynacje

CZY KORZYSTANIE Z PEGASUSA BYŁO LEGALNE? - ZEZNAJE RADCA PRAWNY