street art

i

Autor: W W, pexels.com

WYDARZENIA

Sztuka wychodzi na pole! W Krakowie rozpoczyna się festiwal Open City - Otwarte Miasto

2024-06-14 15:32

W piątek, 14 czerwca, w Krakowie rozpocznie się Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City - Otwarte Miasto. Przez najbliższe kilka miesięcy w dzielnicy Wesoła będzie można obejrzeć kilkadziesiąt instalacji i rzeźb w plenerze. Wernisaż odbędzie się 14 czerwca o godz. 17.00.

Sztuka wychodzi poza galerie. Wystawa na Wesołej

Główną ideą Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City - Otwarte Miasto jest zwiększenie dostępności sztuki współczesnej, wyprowadzenie jej poza galerie, muzea oraz hermetyczne środowiska, aby stała się częścią miejskiej codzienności.

To sztuka, którą mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli spotkać w otwartej, publicznej przestrzeni, anektująca miejsca czy społeczne zachowania i kody. Chcemy też pytać o miejsce sztuki we współczesnym świecie wypełnionym gorączkową produkcją dóbr, zalewanym potokiem obrazów. Chcemy pokazać, że sztuka na różne sposoby, poważnie i lekko, może odnosić się do ważnych problemów, także tych związanych z kultem religijnym, patriotyzmem czy gospodarką. Nasza inicjatywa skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców, bez ograniczeń ze względu na wiek czy pochodzenie. Realizacja dzieł we wspólnej dla wszystkich przestrzeni publicznej miasta gwarantuje powszechny i nieograniczony dostęp. Otwarte miasto to równocześnie zastępuje to, co zamknięte, zasłonięte, niedostępne. Ingerując w przestrzeń miasta mamy możliwość przefiltrowania obrazu jego przestrzeni przez soczewkę dotychczasowych doświadczeń artysty. Może to posłużyć odbiorcom do odkrywania nowych sensów i kontekstów otoczenia - pisze na oficjalnej stronie wydarzenia Piotr Franaszek, kurator wystawy - festiwalu Open City, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.

Festiwal Open City przywędrował do Krakowa z Lublina, gdzie jest organizowany nieprzerwanie od 15 lat. Pierwsza krakowska edycja Open City odbywa się pod hasłem „Mater:ja”. Na plenerowej wystawie przy dawnym Szpitalu Uniwersyteckim na ulicy Wesołej do końca sierpnia będzie można oglądać 54 instalacje oraz rzeźby zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, a także lokalnych, związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Festiwal Open City - Otwarte Miasto. Kiedy i gdzie się odbędzie?

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City - Otwarte Miasto rozpocznie się w piątek, 14 czerwca, o godz. 17.00. Wystawę na terenie byłego Szpitala Uniwersyteckiego w dzielnicy Grzegórzki przy ul. Kopernika 17 będzie można oglądać do końca sierpnia.

Parada Smoków 2024 w Krakowie

Kolejna figurka na smoczym szlaku. Poznajcie Smoka Kazimierza!

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki