Tatry

i

Autor: pixabay.com

Tatrzański Park Narodowy apeluje, by nie strzelać w sylwestra. To może zbudzić śpiące niedźwiedzie

2022-12-29 8:04

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wystosowali do mieszkańców i turystów wyjątkowy apel. Proszą w nim o nieużywanie sztucznych ogni. Strzelanie w sylwestra może zbudzić dzikie zwierzęta, które zapadły w sen zimowy.

Apel TPN w sprawie sylwestrowych fajerwerków. Proszą, by nie budzić zwierząt

Prośba pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego skierowana jest do tysięcy turystów, którzy zamierzają przywitać Nowy Rok pod Giewontem. Chodzi o używanie fajerwerków, które szkodzą dzikim zwierzętom w Tatrach. W tym roku, gdy mamy wyjątkowo ciepłą zimę, petardy bez problemów mogą wybudzić niedźwiedzie.

- Dlaczego akurat hasło "Nie strzelaj w sylwestra"? Chodzi o to, byśmy nie zniszczyli tego, co chronimy przez cały rok przez jedną szaloną noc. Każdy, kto ma w domu jakieś zwierzątko, to doskonale zdaje sobie sprawę, w jaki sposób zwierzęta reagują na tego typu huk. Dla nich jest to potworny ból i reagują paniczną ucieczką - mówi Marek Kot, główny edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W 2018 roku jeden z niedźwiedzi, który obudził się w czasie sylwestra, błąkał się po lasach. Nie znalazł pożywienia, stracił dużo energii i nie przeżył zimy.

Policja i straż miejska, a także straż pożarna będą czuwały nad bezpieczeństwem wszystkich bawiących się w centrum Zakopanego. Czy to wystarczy, by poskromić zapędy rozbawionych turystów?

- Trzeba szczególnie uważać na możliwość spowodowania zagrożenia pożarowego. Nasza architektura jest w większość zabytkowa i są to drewniane wille oraz domy, które niestety mogą być narażone na zagrożenie pożarowe - dodaje Roman Wieczorek z tatrzańskiej policji.

QUIZ. Który z tych filmów pojawił się w kinie szybciej? Połowa punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 15
Który film pojawił się w kinie szybciej?
Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Krakowa