Tragedia w Tatrach. Nie żyje małżeństwo przewodników górskich

i

Autor: Horská Záchranná Služba Tragedia w Tatrach. Nie żyje małżeństwo przewodników górskich. Zdjęcie z akcji poszukiwawczej

Tragedia w Tatrach. Nie żyje małżeństwo przewodników górskich

2022-09-22 7:57

Słowaccy ratownicy górscy z Horskiej Zachrannej Służby odnaleźli w środę, 21 września w Tatrach ciała dwójki Polaków, których przysypała śnieżna lawina w okolicach Doliny Sławkowskiej. Małżeństwo spadło prawdopodobnie z deską śnieżną z Kwietnikowej Przełączki pod Staroleśnym Szczytem w kierunku Doliny Sławkowskiej.

O wypadku poinformował słowackich ratowników górskich polski przewodnik górski. Polacy spadli, wraz ze śnieżnym zsuwem, z Kwietnikowej Przełączy położonej pomiędzy Staroleśnym Szczytem a Rogatą Turnią, w kierunku Doliny Sławkowskiej.

Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV na swoim profilu społecznościowym poinformowało, że tragicznie zmarli to przewodnik wysokogórski i ratownik GOPR oraz jego żona – Andrzej Sokołowski i Roksana Knapik.

W czasie wypadku w Tatrach panowała gęsta mgła ograniczająca widoczność i intensywnie padał śnieg. W akcji ratowniczej nie można było użyć śmigłowca z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne. Horská Záchranná Služba poinformowała, że widoczność była ograniczona do 50 metrów. Do poszkodowanych wyruszyła piesza wyprawa. Po dotarciu na miejsce ratownicy zaczęli przeszukiwać zwały śniegu. Po około godzinie poszukiwań udało im się odnaleźć parę Polaków, niestety, bez oznak życia.

Andrzej był wspaniałym Kolegą, profesjonalistą, lubianym przez wszystkich przewodnikiem IVBV i ratownikiem Karkonoskiej Grupy GOPR, świetnym wspinaczem i narciarzem. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach i Norwegii, wytyczył nowe drogi w Tybecie Wschodnim i Tienszanie. Andrzeja i Roksanę łączyło uczucie, góry i zamiłowanie do geologii. Sokół! Roksi! Będziemy zawsze pamiętać i zbierać dla Was górskie kryształy – można przeczytać na profilu Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich IVBV.

Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini - Sierczy: cmentarz pozostaje zamknięty do odwołania, mieszkańcy są wstrząśnięci.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kanały i cieśniny. Nawet najlepsi mogą mieć problem

Pytanie 1 z 10
Ile lat trwała budowa Kanału Sueskiego?