Sylwester Marzeń w Zakopanem

i

Autor: Piętka Mieszko, AKPA/PAP/Grzegorz Momot

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Kim jest Łukasz Filipowicz? Nowy burmistrz sprzeciwia się organizacji "Sylwestra Marzeń" w Zakopanem

2024-04-25 8:43

Nowym burmistrzem Zakopanego został Łukasz Filipowicz, 36-letni przedsiębiorca z branży turystycznej. W drugiej turze wyborów uzyskał ponad 63 proc. poparcia, wygrywając tym samym z popieraną przez PiS Agnieszką Nowak-Gąsienicą, dotychczasową wiceburmistrz miasta. Filipowicz wprowadził do rady miasta siedmiu radnych, co nie daje mu większości. Co ciekawe, nowy burmistrz już teraz zadeklarował, że jest przeciwko organizacji "Sylwestra Marzeń" w Zakopanem.

Wybory samorządowe w Zakopanem. Łukasz Filipowicz wygrał z kandydatką PiS

W niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych w Polsce. W Zakopanem stoczył się poważny bój o stanowisko burmistrza. W nim zmierzyli się ubiegająca się o reelekcję Agnieszka Nowak-Gąsienica, kandydatka popierana przez PiS oraz Łukasz Filipowicz, 36-letni przedsiębiorca z branży turystycznej. W drugiej turze wyborów mieszkańcy miasta postawili właśnie na Filipowicza, który uzyskał 63 proc. poparcia, uzyskując tym samym znaczną przewagą na Nowak-Gąsienicą, która zyskała poparcie rzędu 36,84 proc. Zapytaliśmy Karola Wagnera z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, jak zakopiańscy przedsiębiorcy podchodzą do zmiany władzy.

— To, na co liczyliśmy, to trzy zmiany, trzy przesłanki. Świeżość, bo nie będę wartościował młodości. Doświadczenie samorządowe, bo jednak nowy burmistrz takowe posiada, i doświadczenie przedsiębiorcy. W związku z tym nas to napawa optymizmem, bo te trzy rzeczy łączą to, co było dla nas istotne i o co walczyliśmy przez ostatnie 10 lat — powiedział nam Karol Wagner.

Te zdania przeszły do historii polskiej polityki. QUIZ. Rozpoznasz polityka po cytacie?

Pytanie 1 z 12
Kto w 2014 roku tłumaczył poważne opóźnienia pociągów słowami "sorry, taki mamy klimat"?

Zakopane. Łukasz Filipowicz chce wprowadzić do urzędu "trochę przyzwoitości"

Wysoki wynik Łukasza Filipowicza mógł być dla wielu zaskakujący. Miażdżąca przewaga nad Agnieszką Nowak-Gąsienicą sprawiła, że dotychczasowa burmistrzyni z PiS przegrała w swoim mateczniku, uzyskując mniejszą liczbę głosów niż w pierwszej turze. To oznacza, że nawet osoby, które wcześniej postanowiły na nią zagłosować, w drugiej turze oddały swój głos Filipowiczowi. W rozmowie z nami nowy burmistrz Zakopanego opowiedział, co zamierza zrobić w pierwszej kolejności po objęciu urzędu.

— Pani Agnieszka do mnie zadzwoniła, pogratulowała mi i podziękowaliśmy sobie za kampanię. Jestem otwarty na współpracę. Myślę, że będziemy współpracować, bo pani Agnieszka jest radną, a z każdym radnym chcę współpracować, także z jej grupą — powiedział nam Łukasz Filipowicz. A jakie będą jego pierwsze decyzje, jak świeżo powołanego burmistrza? — Na pewno wycofamy gazetkę propagandową i wprowadzamy do urzędu trochę przyzwoitości. Krok po kroku, myślę, że ciężką pracą można wiele zmienić — zadeklarował Filipowicz.

Sonda
Czy Łukasz Filipowicz sprawdzi się jako burmistrz Zakopanego?

Nowy burmistrz Zakopanego nie chce organizować "Sylwestra Marzeń" w mieście

Łukasz Filipowicz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zadeklarował, że jako burmistrz Zakopanego nie chce ponownie organizować "Sylwestra Marzeń". Nie ukrywał, że pamięta z przeszłości jak w mieście, na Krupówkach przedsiębiorcy musieli zabijać okna deskami, aby uchronić je przed dewastacją. Nie chce jednak całkowicie rezygnować ze imprezy sylwestrowej w mieście. Uważa, że należy odświeżyć ten format i stworzyć go tak, aby promował Zakopane.

— Trzeba zmienić wizerunek Zakopanego. Nie będzie rządów Leszka Doruli w Zakopanem, nie ma Jacka Kurskiego w TVP, więc i nie będzie "Sylwestra Marzeń". Natomiast jestem za tym, aby jakaś impreza była. Doskonale pamiętam czasy, kiedy witryny na Krupówkach osłaniano deskami z obawy o bezpieczeństwo. Więc trzeba pomyśleć o imprezie w mniejszej skali, promującej region — powiedział Łukasz Filipowicz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Kim jest Łukasz Filipowicz?

Łukasz Filipowicz startował z komitetu Przyjazne Zakopane i został wybrany w wyborach samorządowych na nowego burmistrza Zakopanego. Zostanie zaprzysiężony podczas pierwszej sesji nowej rady miasta. Ta odbędzie się na początku maja. Filipowicz ma 36 lat, co czyni go najmłodszą osobą piastującą to stanowisko w Zakopanem. Z lokalną polityką jest jednak związany już od dawna. W latach 2014–2018 Filipowicz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Zakopane. Prywatnie jest przedsiębiorcą. Studiował zarządzanie w hotelarstwie w szkole Swiss Hotel Management School w Szwajcarii, jest także absolwentem Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Podczas kampanii wyborczej zapewniał, że chce, aby Zakopane stało się miejscem przyjaznym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Tradycyjne Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Rozpoczął się redyk, oficjalny sezon na wiosenne wypasanie owiec:

Wybory samorządowe 2024 - druga tura. Wieczór wyborczy "Super Expressu"