L4

i

Autor: Getty Images L4

Wiadomości

ZUS masowo kontroluje Polaków przebywających na L4. Wkrótce wejdą w życie też nowe przepisy

2024-05-10 15:12

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku 2024 roku coraz częściej kontroluje Polaków, którzy udają się na zwolnienia lekarskie. Wszystko z powodu oszustów, którzy idą na L4 mimo tego, że są w pełni zdolni do pracy. Statystyki z ZUS stawiają sprawę jasno - kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych wynosi ponad 30 procent. A niebawem w życie mają wejść także nowe przepisy.

ZUS coraz częściej kontroluje osoby na L4. Statystyki jasno to pokazują

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnich miesiącach znacząco zwiększył liczbę kontroli Polaków przebywających na zwolnieniach lekarskich. W ubiegłym roku przeprowadzono łącznie 461,2 tys. kontroli, co było wynikiem o 7,3 proc. wyższym niż w 2022 roku. W 2024 roku liczba ta jest jeszcze większa.

Większość nieuczciwych osób zgłasza fałszywe problemy zdrowotne, aby uzyskać świadczenie zdrowotne. Nieetycznie postępują także pracownicy ochrony zdrowia, którzy w wielu przypadkach wystawiają fałszywe recepty lub wpisują niewłaściwe kod choroby, który umożliwia otrzymanie wyższej rekompensaty finansowej od ubezpieczyciela. W związku z tym nic dziwnego, że liczba kontroli systematycznie się zwiększa.

Wyniki świadczą o tym, że kontrole są coraz bardziej efektywne. Większa liczba zakwestionowanych zwolnień lekarskich może wynikać z wielu przyczyn. Wpływ na to mają zachowania ubezpieczonych, a także liczba i sposób przeprowadzania kontroli. Utrata zasiłku chorobowego może polegać na zakwestionowaniu opinii lekarza o faktycznej niezdolności do pracy ubezpieczonego lub zachowania pracownika. Nie wiemy, w jakiej skali prezentują się te dwie dane, więc trudno stwierdzić, co jest rzeczywistą przyczyną tego stanu rzeczy - komentuje ekspertka ds. prawa pracy z Pracodawców RP, Katarzyna Siemienkiewicz, cytowana przez Business Insider.

ZUS kontroluje Polaków na zwolnieniach lekarskich. Liczba wstrzymanych zasiłków jest porażająca

W 2023 roku kwota z wstrzymanych zasiłków chorobowych wyniosła aż 29,3 mln zł, co jest wynikiem o 33,2 proc. wyższym niż w 2022 roku. Ma na to wpływ zarówno zwiększona liczba kontroli, jak i inflacja, która przekłada się na wysokość świadczenia. W najbliższym czasie eksperci przewidują, że kontroli będzie jeszcze więcej. Ma być do nich wykorzystywana sztuczna inteligencja, która będzie typować osoby, które warto sprawdzić, co ma mieć większy wpływ na skuteczność badań. Z informacji przedstawionych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku kwota obniżonych i cofniętych świadczeń osób przebywających na L4 wyniosła niemal 58 milionów złotych. W porównaniu z 2023 rokiem, kwota ta wzrosła aż o 10 mln złotych. Jest to więc zdecydowanie efekt wzmożonych kontroli ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Będą nowe przepisy dotyczące zwolnień lekarskich. Szykują się duże zmiany

Na mocy nowych przepisów, które wkrótce mają wejść w życie, mają zostać rozbudowane regulacje, które będą określały, jakie prawa mają kontrolujący, a jakie kontrolowani podczas wizyt ZUS-u. Aktualne przepisy sprawiają, że wiele rzeczy jest mocno dyskusyjnych i można mieć wobec nich wątpliwości. Nowe przepisy mają to zmienić.

Tak mieszka Katarzyna Pieluszka na Bali. Polka czerpie z życia garściami

Historyczny moment w Krakowie! Aleksander Miszalski zaprzysiężony na nowego prezydenta miasta wraz z nowymi radnymi