Cracovia Maraton bieg

i

Autor: Szymon Gruchalski/archiwum ZIS

Wiadomości

Cracovia Maraton 2024. Poznaliśmy trasę 21. edycji zmagań. Start i meta w sercu Krakowa

2024-03-15 15:46

Cracovia Maraton 2024. Trasa. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przedstawił trasę 21. Cracovia Maratonu, czyli biegu, który na stałe wpisał się do miejskiego kalendarza. Po raz kolejny rywalizacja odbędzie się na jednej pętli, a biegacze zawitają m.in. do Nowej Huty. Nie zabraknie również nawiązań do hasła tegorocznej imprezy, które brzmi: „z historią w tle”.

Spis treści

  1. 21. Cracovia Maraton. Kiedy się odbędzie?
  2. Cracovia Maraton 2024. Jak się zapisać?

21. Cracovia Maraton. Kiedy się odbędzie?

Początkowo 21. edycja Cracovia Maratonu miała odbyć się 21 kwietnia 2024 roku, jednak ze względu na wybory samorządowe postanowiono o zmianie daty największego wiosennego biegu na królewskim dystansie w Polsce. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Cracovia Maraton 2024 odbędzie się 14 kwietnia 2024 roku.

Cracovia Maraton 2024. Jaka będzie trasa?

W środę, 13 marca ZIS przedstawił trasę 21. edycji Cracovia Maratonu. Jak czytamy, ta w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną. W zasięgu wzroku biegaczy mają znaleźć się nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki, takie jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale również nowoczesne, charakterystyczne dla miasta obiekty, takie jak TAURON Arena, Centrum Kongresowe ICE czy kładka ojca Bernatka.

Biegacze wrócą również do Nowej Huty, w której gościli w 2005 i 2018 roku. Trasa będzie wiodła tam m.in. przez Plac Centralny im. Ronalda Reagana. Podczas Cracovia Maratonu 2024 uczestnicy zobaczą również charakterystyczne dla Krakowa obiekty sportowe, takie jak Stadion Miejski im. Henryka Reymana, Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego, Halę 100-lecia KS Cracovia czy Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Jak ma to miejsce od początku, uczestnicy tegorocznej odsłony krakowskiego maratonu pokonają także spory odcinek przy rzece Wiśle i okrążą Błonia Krakowskie. Trasa została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i inne jednostki miejskie oraz policję. Posiada również atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz AIMS – informuje ZIS.

Cracovia Maraton 2024. Jak się zapisać?

Aby zapisać się do 21. edycji Cracovia Maratonu należy odwiedzić stronę internetową podawaną przez organizatorów, gdzie trwa przyjmowanie zgłoszeń. Jak informuje Zarząd Infrastruktury Sportowej, jak dotąd udział w biegu zadeklarowało 6 tys. biegaczy. Limit miejsc wynosi 7 tys. osób. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej ZIS.

Cracovia Maraton2023. Tak wyglądała ubiegłoroczna edycja! 

KOLUMNA ZYGMUNTA - Gmoch