Koronawirus: Pauza dla krakowskich przedsiębiorców ma ich ratować przed upadłością.

i

Autor: Piotr Drabik, Wikipedia CC Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

Koronawirus: "Pauza" dla krakowskich przedsiębiorców ma ich ratować przed upadłością

2020-03-18 11:25

Lokalne przedsiębiorstwa turystyczne wciąż liczą straty z powodu ograniczeń wprowadzonych do walki z pandemią koronawirusa. Większość z nich, liczy na pomoc z Rządu, ale pierwsze kroki podjął Urząd Miasta Krakowa.

Kraków chce ratować małych i średnich przedsiębiorców przed bankructwem. Nie czekając w tym zakresie na pomoc z Rządu, Prezydent Jacek Majchrowski uruchomił tak zwany program "Pauza". Chodzi o zestaw ulg podatkowych i decyzji administracyjnych, które mają ułatwić życie tym przedsiębiorcom, których życie stało się trudne z powodu pandemii koronawirusa.

Przede wszystkim podatki lokalne. Jeżeli przedsiębiorca o to wystąpi, bo tutaj niestety zgodnie z prawem musi taka procedura nastąpić, mamy tutaj na myśli podatek od nieruchomości, od środków transportu, opłata targowa, to na pewno taki wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Opłaty zostaną wstrzymane - mówi rzeczniczka Prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Wnioski o poszczególne ulgi, trzeba składać w odpowiednich wydziałach. Ulgi czynszowe w Zarządzie Budynków komunalnych, a ulgi podatkowe w Wydziale Podatków i Opłat. Niestety, inaczej się nie da.

Proszę pamiętać, że miasto tej procedury już bardziej nie może uprościć, no jednak trzymają nas przepisy, ale też absolutnie nie namawiamy nikogo do krążenia po mieście i po budynkach urzędu. Wszystko można załatwić elektronicznie, od tego są maile, nikt nie będzie zmuszany do tego, żeby wychodzić z domu - mówi Monika Chylaszek.

Program Pauza ma póki co potrwać trzy miesiące, z majem włącznie. Prezydent Majchrowski zapowiedział też zawieszenie Strefy Ograniczonego Ruchu na Kazimierzu oraz opłat za oznakowanie stanowisk postojowych.

Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Harcerze w Krakowie szyją maseczki