Dorożka Kraków

i

Autor: Pixaby

WIADOMOŚCI

Kraków reaguje na upały. Z Rynku Głównego znikają dorożki

2024-06-18 9:20

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do Krakowa nadciąga fala upałów. We wtorek i w środę termometry w stolicy województwa małopolskiego mogą wskazywać nawet 32 stopnie. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, miasto zdecydowało o usunięciu dorożek z Rynku Głównego.

Fala upałów nadciąga do Krakowa. Z Rynku Głównego znikną dorożki

18-19 czerwca zapowiadają się w Krakowie wyjątkowo gorąco. IMGW wydało dla stolicy województwa małopolskiego ostrzeżenie drugiego stopnia, które będzie obowiązywało od wtorku od godz. 12:30 do środy do godz. 19:30. W dzień prognozowane temperatury mogą wynieść od 30 do 32 stopni C., natomiast w nocy od 17 do 19 stopni C. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak wysokich upałów wynosi 80 procent.

Biorąc pod uwagę nadciągającą falą gorąca miasto zdecydowało o zamknięciu w dniach 18-19 czerwca, w godz. 9.30–19.30, postoju dorożek na Rynku Głównym oraz postoju zastępczego przy ul. Mikołajskiej. Na ten czas zostaje także wprowadzony zakaz przejazdu dorożek przez Rynek.

Obowiązujące obostrzenia nie oznaczają jednak, że dorożki znikają z całego Starego Miasta. Wciąż będzie można skorzystać z tej formy transportu na zacienionych postojach zastępczych. Te znajdują się przy Barbakanie oraz na alejkach Plant – przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską.

Kraków otwiera kurtyny wodne

Z uwagi na prognozowane upały zdecydowano nie tylko o zamknięciu postojów dorożek, ale również o uruchomieniu kurtyn wodnych. W Krakowie znajdują się one w pięciu lokalizacjach: na Rynku Głównym, na Małym Rynku, przy Barbakanie, na Rynku Podgórskim oraz przy alei Róż. Wszystkie będą czynne w godz. 10:00-19:00. Wodociągi Miasta Krakowa zapewniają, że woda płynąca z kurtyn jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia.

IMGW ostrzega. Nad Kraków nadciągają burze

Zgodnie z najnowszym komunikatem IMGW Kraków we wtorek nawiedzą nie tylko upały, ale również silne opady deszczu i burze. Według prognoz mogą one wystąpić od godz. 14.00 do godz. 20.00. Możliwe również porywy wiatru do 85 kilometrów na godzinę oraz opady gradu.

Tak dopingowano naszym w strefach kibica w Krakowie na Euro 2024! Nie przeszkodził nawet ulewny deszcz

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane!

Znasz te znaki drogowe? Wielu kierowców ciągle je myli!

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak drogowy?
Znak drogowy