MPK Kraków

i

Autor: Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów przez cały rok.

Wiadomości

Kryzys kadrowy w Mobilisie. Niezrealizowane kursy i braki kierowców

2024-05-27 15:39

Część kursów autobusowych komunikacji miejskiej w Krakowie w ostatnim czasie nie jest realizowana, na co zwracają uwagę pasażerowie. Problemem jest kryzys kadrowy, z jakim zmaga się obecnie firma Mobilis, świadcząca usługi na zlecenie Zarządu Transportu Publicznego. „Od czerwca będziemy w stanie realizować w 100% wszystkie zaplanowane kursy” – uspokaja przewoźnik.

Kraków. Kryzys kadrowy w Mobilisie. Część kursów autobusowych nie jest wykonywana

Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej w Krakowie coraz częściej zwracają uwagę na fakt niewykonywania części kursów linii autobusowych. O problemie poinformowała w mediach społecznościowych Platform Komunikacyjna Krakowa. W rzeczonym wpisie czytamy, iż z powodu kłopotów kadrowych część kursów linii autobusowych w Krakowie nie jest wykonywana, a sama sprawa dotyczy firmy Mobilis, świadczącej usługi przewozowe na zlecenie Zarządu Transportu Publicznego. Problemy w kursowaniu dotyczą m.in. linii nr 159, 501, 103, 142, 178, 192, 193 czy 578.

Sprawa nie dotyczy tylko dni powszednich. Nawet w weekendy, gdy autobusy jeżdżą co 20-30 minut i jest ich mniej na mieście, również są problemy. Np. w zeszłą niedzielę brakło trzech kierowców. Niepokoi też, że mieszkańcy znów nie są informowani o problemach. Może liczono, że nie zauważą? Albo że winę zrzuci się na korki? Szkoda, bo gdyby chociaż powiedziano prawdę, zawsze mogliby inaczej zaplanować podróż. A tak czekają na przystankach na autobus, który nie nadjedzie – pisze na Facebooku Platforma Komunikacyjna Krakowa.

Do sprawy odniósł się Zarząd Transportu Publicznego, który poinformował, że braki kadrowe dotyczą wyłącznie firmy Mobilis.

Codziennie otrzymujemy raporty od Mobilisu, w którym wykazują braki na poziomie kilku/kilkunastu pracowników. W poniedziałek 20 czerwca braki wynosiły 10 pracowników na cały dzień, we wtorek 8 pracowników, we środę 14 pracowników, wczoraj w czwartek braki wynosiły już tylko 7 pracowników. Braki te w rezultacie skutkują niewykonanymi pojedynczymi kursami w zależności od wysyłanej brygady na liniach takich jak 142, 152 i 578, na których również występują opóźnienia w kursowaniu linii poprzez korki – czytamy w komunikacie ZTP.

W związku z problemami zarząd w mediach społecznościowych z wyprzedzeniem publikuje informacje dotyczące zakłóceń, jakie mają miejsce na konkretnych liniach autobusowych.

W sprawie problemów kadrowych skontaktowaliśmy się z Mobilisem.

Powodem niezrealizowania części kursów są okresowe braki kierowców, spowodowane głównie nagłymi absencjami których nie daje się wcześniej przewidzieć. Cała branża transportowa od kilku lat boryka się z niedoborem pracowników i sytuacji tej doświadczają również inne firmy przewozowe. Od kilku miesięcy firma Mobilis prowadzi intensywne działania rekrutacyjne, jak również programy finansowania prawa jazdy dla przyszłych kierowców autobusów. W chwili obecnej około 60 osób jest w trakcie szkolenia, a kolejne około 25 osób z uprawnieniami na różnych etapach rekrutacji. Działania te służą zarówno zapewnieniu bieżącej obsady linii, jak również przygotowaniu do rozpoczęcia nowego kontraktu z miastem Kraków w miesiącu październiku 2024 roku. Zakładamy, że problemy mogą potrwać jeszcze kilka dni, maksymalnie do końca maja. Od czerwca będziemy w stanie realizować w 100% wszystkie zaplanowane kursy – poinformował przewoźnik.

Mieszkańcy czekali na to sześć lat. Rusza montaż ruchomych schodów przy MDA

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - KWIATKOWSKI, MATERSKA-SOSNOWSKA - WSTĘP