Wiadomości

Mieszkańcy czekali na to sześć lat. Rusza montaż ruchomych schodów przy MDA

2024-05-27 10:35

„Zegary stop – już czas” – chciałoby się rzec w odniesieniu do od lat (nie)ruchomych schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie. Jak się okazuje, już w nocy z poniedziałku, 27 maja na wtorek, 28 maja rozpocznie się montaż nowej konstrukcji. Wszelkie potrzebne ku temu elementy przetransportowano już do Krakowa. Kiedy schody ruchome przy MDA zaczną działać?

Kraków. Wiemy, kiedy ruszy montaż ruchomych schodów przy MDA

W nocy z poniedziałku, 27 maja na wtorek, 28 maja rozpocznie się montaż schodów ruchomych przy Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie. To konstrukcja, o której swojego czasu słyszała cała Polska, głównie z racji tego, iż schody przy MDA w Krakowie nie działały od sześciu lat (od listopada 2018 roku). W odniesieniu do feralnych schodów na Facebooku powstał nawet specjalny fanpage – „Czy schody na Bosackiej działają?”.

Jak informował urząd, przyczyną awarii schodów miała być m.in. korozja spowodowana brakiem zadaszenia oraz zużycie łańcuchów stopniowych.

Nowe schody ruchome znajdują się już w magazynie wykonawcy w Krakowie. Po ich zamontowaniu rozpocznie się montaż stalowej konstrukcji zadaszenia – informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Jak czytamy, trwa równocześnie przeprojektowywanie części zadania, co wynikać ma z konieczności wprowadzenia dodatkowych rozwiązań architektonicznych sąsiadujących z nową konstrukcją.

W dalszej kolejności montowane będzie wypełnienie szklane konstrukcji zadaszenia. Schody będą miały podgrzewane poręcze oraz będą działać w trybie pełzania. Tym samym ograniczona zostanie ich awaryjność – pisze ZDMK.

Całość prac ma zakończyć się w sierpniu.

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - Łukasz KOHUT, Tomasz TRELA