Pasterka

i

Autor: magro_kr/Flickr

Wiadomości

Pierwsza pasterka w Polsce odbędzie się w Kopalni Soli w Wieliczce. Znamy godzinę nabożeństwa

2023-12-23 12:19

Pierwsza pasterka w Polsce w 2023 roku odbędzie się w Kopalni Soli w Wieliczce. Wyjątkowa msza pasterska zostanie poprowadzona przez metropolitę krakowskiego, abp Marka Jędraszewskiego. Początek nabożeństwa zaplanowano już na godzinę 8:00 w niedzielę, 24 grudnia. Szczegóły w naszym artykule.

Pierwsza pasterka w Polsce w 2023 roku odbędzie się w Wieliczce

Pierwsza pasterka w Polsce zostanie odprawiona w niedzielę, 24 grudnia o godzinie 8:00 w kaplicy św. Kingi w Wieliczce. Nabożeństwo poprowadzi metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a liturgię uświetni Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli w Wieliczce.

Co ciekawe, po raz pierwszy poranna pasterka w Wieliczce została odprawiona pod koniec XVII wieku. Górnicza pasterka jest tradycją wyjątkową w skali całego kraju. W przeszłości odbywała się ona o godzinie 6:00 w wigilijny poranek. Wszystko po to, aby podczas nabożeństwa mogły spotkać się dwie zmiany górników.

Ewenementem na skalę światową jest fakt, że to pierwsza Pasterka, która tego dnia odbywa się w Polsce. Tradycja ta wywodzi się z faktu, że nocna szychta kończąca swoją zmianę spotykała się z grupą górników rozpoczynającą pracę i wspólnie świętowali Boże Narodzenie - podkreśla Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka" S.A.

Górnicza Pasterka w Wieliczce cieszy się dużym zainteresowaniem

W przeszłości Wigilia była w kopalni dniem pracy, jednak 24 grudnia nie podejmowano ciężkich robót. W ubiegłym roku w Górniczej Pasterce w Wieliczce wzięło udział ponad 500 osób. W tym roku można spodziewać się podobnej, o ile nawet nie wyższej frekwencji.

Co robić w święta Bożego Narodzenia w Krakowie?

Akcja "Choinka dla życia" w Krakowie. Oddaj krew i odbierz choinkę