Aleksander Miszalski

i

Autor: Aleksander Miszalski, Facebook

WIADOMOŚCI

Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję. Prezydent Miszalski otrzymał wotum zaufania i absolutorium

2024-06-20 10:48

W środę, 19 czerwca, podczas sesji Rady Miasta Krakowa radni udzielili wotum zaufania i absolutorium prezydentowi Aleksandrowi Miszalskiemu za rok 2023 r. Jest to sytuacja dość nietypowa, ponieważ Miszalski objął urząd dopiero w maju br. Niezręczność wynika z faktu przesunięcia wyborów samorządowych z jesieni na wiosnę.

Absolutorium dla Miszalskiego przegłosowane. "Za" 22 radnych

Głosowanie za wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta miasta odbywa się po przedstawieniu raportu o stanie gminy za poprzedni rok. W związku z organizacją wyborów samorządowych wiosną, a nie jak pierwotnie planowano jesienią, wydłużyła się kadencja poprzednich władz jednostek samorządu terytorialnego do 30 kwietnia. To dlatego przedstawienie raportu za 2023 r. odbyło się już za kadencji nowego prezydenta Krakowa.

„Za” wotum zaufania dla prezydenta głosowało 22 radnych, 14 wstrzymało się od głosu. Jeżeli chodzi o absolutorium, to „za” zagłosowało 22 radnych, a 17 wstrzymało się od głosu.

Raport o stanie Gminy Kraków 2023. Kraków bezpieczny i atrakcyjny turystycznie

Raport o stanie Gminy Kraków 2023 powstał na podstawie analizy 15 dziedzin zarządzania, odzwierciedlających funkcjonowanie miasta i życie mieszkańców. Z dokumentu wynika, że Kraków jest miejscem bezpiecznym, dbającym o kulturę i przyciągającym turystów. Radni zwracali jednak uwagę podczas sesji na zadłużenie miasta, które – jak podkreślali – jest wyższe niż w innych miastach, w 2023 r. wyniosło ok. 6 mld zł.

Według danych zebranych w raporcie w Krakowie bezpiecznie czuje się prawie 87 proc. mieszkańców, podczas gdy w 2022 r. odsetek ten wyniósł ponad 78 proc. Liczba odwiedzających stolicę województwa małopolskiego przekroczyła 12 mln, czyli o 45 proc. więcej niż w 2022 r., a szacunkowe wpływy z turystyki wyniosły 10,6 mld zł, czyli odnotowano wzrost o 58 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 0,4 proc. w porównaniu z rokiem 2022, osiągając poziom 1,9 proc.

Strefy kibica na Euro 2024 w Krakowie. Tak bawili się krakowianie pod Tauron Areną i Galerią Kazimierz

Parada Smoków 2024 w Krakowie

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?