Studenci AGH zrobili ruchomą, składaną kładkę

i

Autor: Dominika Baraniec

Studenci AGH zrobili ruchomą, składaną kładkę. Może zastąpić most! [WIDEO]

2020-03-06 17:10

Jej rozłożenie trwa 20 sekund, ma 7 metrów długości i jest w stanie utrzymać ciężar do 500 kg. Mowa o nożycowej kładce dla pieszych, którą zbudowali studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. Składana konstrukcja może pełnić rolę miedzy innymi tymczasowego mostu.

Projekt jest nietypowym w budownictwie połączeniem mechanizmu ruchomego z konstrukcją zwykle nieruchomą, jaką jest pomost dla pieszych czy pojazdów - mówi Henryk Ciurej z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Skonstruowana przez studentów kładka ma wiele zastosowań. W przyszłości rozbudowany i ulepszony model mógłby pełnić funkcję przejścia dla pieszych w nietypowych miejscach, np. w miejscu zerwanych mostów i przejść, w okolicy rzek czy nadmorskich nabrzeży. Pomost mógłby z powodzeniem być elementem np. ogrodu botanicznego, obszarów chronionych czy parków narodowych, gdzie budowa stałych konstrukcji jest niemożliwa.

Projekt stworzyli studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii: inż Adrianna Pustelnik, inż. Oskar Mencel i inż. Jonasz Stępień. Twórcy kładki należą również do Koła Naukowego Mechaniki Konstrukcji „Aksjator”. Opiekunami projektu byli dr inż. Henryk Ciurej oraz dr inż. Michał Betlej z WGiG. Prace projektowe i wykonawcze nad modelem trwały 10 miesięcy.

W razie konieczności studenci są w stanie rozbudować kładkę - żeby mogła pomieścić więcej osób i by mogła być dłuższa. Po złożeniu w "nożyce" siedmiometrowa kładka ma metr długości i z powodzeniem zmieści się w dostawczym samochodzie.

Kładka stworzona przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?