Nauka studia

i

Autor: designed by Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik

Wiadomości

Będzie rewolucja w nauczaniu? Chcą wprowadzić czterodniowy tydzień nauki

2024-04-26 11:31

Czy Uniwersytet Jagielloński wprowadzi czterodniowy tydzień nauki? Ten pomysł nie jest wykluczony. Sytuacja ekonomiczna sprawia, że studenci muszą dziś łączyć naukę z pracą, co dla wielu osób jest nie do pogodzenia. Nowy rektor UJ, prof. Piotr Jedynak zapowiedział, że uczelnia być może ulży nie co studentom i rozważy skrócenie tygodnia nauki.

Czterodniowy tydzień nauki na UJ? Nowy rektor zapowiada potencjalne zmiany

We wtorek, 25 kwietnia 307. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego został ekonomista, prof. Piotr Jedynak, który był jednym z czterech kandydatów na wspomniane stanowisko. Nowego rektora UJ wybrano w głosowaniu, w którym wzięło udział 238 elektorów. Prof. Piotr Jedynak będzie rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w kadencji 2024-2028.

Rektor elekt, który urzędowanie rozpocznie 1 września mówił o swoich planach dotyczących zarządzania uczelnią. Palącym problemem studentów jest ich bieżąca sytuacja materialna, która często wymaga pogodzenia pracy i nauki. Ogólny wzrost cen, w tym wzrost opłat za akademiki to kwestie, które spędzają sen z powiek wielu młodych ludzi, którzy nie mogą w pełni skupić się na swoim kształceniu.

To jedno z wyzwań, przed którymi stoi nowy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Strasznym cieniem na tej kampanii położyła się sytuacja materialna studentów. To nie tylko akademiki, to również wysokość stypendiów, koszty posiłków i wszystko to, co składa się na sytuację ludzi, którzy przyjeżdżają do Krakowa i nie zawsze pochodzą z zamożnych rodzin. Stypendium socjalne i stypendium naukowe – to za mało, żeby się utrzymać. Drugie pytanie, jakie najczęściej padało, dotyczyło tego, że w zasadzie niezbędne jest dzisiaj łączenie studiowania z pracą. Druga grupa naszych zobowiązań szła w stronę racjonalizacji harmonogramu zajęć. Studenci postulowali, żeby tydzień studencki nie trwał pięć dni, bo wtedy rzeczywiście trudno pogodzić naukę z pracą – mówił prof. Piotr Jedynak.

Czy najstarszy uniwersytet w Polsce znajdzie rozwiązanie omawianego problemu?

Będziemy rozważać tam, gdzie to możliwe, na przykład na wydziałach, gdzie nie ma tak dużo zajęć laboratoryjnych czy terenowych, żeby spróbować skrócić tydzień dla studentów – dodał nowy rektor UJ.

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ w Małopolsce

Express Biedrzyckiej - dr Mirosław OCZKOŚ, dr Ewa PIETRZYK-ZIENIEWICZ - WSTĘP