wakacje 2023

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków Polaków. Czy straszą tam "paragony grozy"? Sprawdziliśmy, jakie są ceny!

2023-08-24 9:43

Paragony grozy w Chorwacji? Jak naprawdę wyglądają tam ceny po wprowadzeniu euro? Pojechaliśmy na wakacje do jednego z najchętniej wybieranych krajów przez Polaków. Pod lupę wzięliśmy zarówno popularne dania, jak i napoje. Czy w Chorwacji jest drogo? Czy ceny nas powaliły? Zapytaliśmy też Chorwatów, co sądzą o zmianie waluty. Sprawdźcie, jak wyglądają teraz wakacje w Chorwacji.

Wakacje 2023 w Chorwacji. Jak wyglądają ceny? Czy w Chorwacji jest drogo?

Chorwacja od wielu lat jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na letni wypoczynek. Kraj kusi pięknymi widokami, śródziemnomorskim klimatem, krystalicznie czystą wodą oraz smaczną kuchnią. Do Chorwacji co roku bardzo chętnie jeżdżą także Polacy. W niektórych miejscach jest ich na tyle dużo, że można poczuć się jak na wakacjach nad Bałtykiem.

W tym roku w Chorwacji nadeszły spore zmiany. Chodzi oczywiście o wprowadzenie nowej waluty, czyli euro. Wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak zmienią się ceny wynajmu apartamentów, pokoi w hotelach, a także jedzenia. Czy ceny w Chorwacji mocno poszybowały w górę? Ile teraz trzeba zapłacić za danie obiadowe, pizzę, piwo czy drinka? Sprawdziliśmy to! Wybraliśmy się do Chorwacji na urlop. Zatrzymaliśmy się w urokliwym miasteczku Rovinj na Istrii. Jak wyglądają teraz ceny w Chorwacji?

Rovinj - chorwacka perełka na północy kraju

Na wypoczynek w Chorwacji wybraliśmy Rovinj. To niewielkie miasteczko, w którym czuć włoski klimat. Nazywane jest bowiem chorwackim Saint-Tropez lub chorwacką Wenecją. Dla nas było idealne, ponieważ Włochy są jedną z naszych ulubionych destynacji w Europie. Liczyliśmy więc, że na miejscu uda nam się zjeść smaczną pizzę. Miasteczko zachwyca barwnymi budynkami, wąskimi uliczkami i pięknymi widokami na okoliczne wyspy. Na nie łatwo można się dostać np. dzięki taksówce wodnej.

Ceny w Chorwacji 2023. Ile trzeba zapłacić za obiad, pizzę, czy drinka?

Jednak jak wyglądają ceny w Chorwacji w 2023 roku? Ile trzeba zapłacić za obiad? Ile kosztuje pizza w Chorwacji? W sieci pojawiło się wiele wpisów mówiących o wygórowanych kwotach. Jednak okazuje się, że ceny aż tak nie powalają. Za dania obiadowe zapłacimy kilka złotych więcej niż za podobny posiłek w Polsce.

Zanim przyjechaliśmy do Chorwacji, czytaliśmy dużo o cenach w restauracjach. Różne portale informowały o tym że jest drożej niż rok temu, że ceny są wygórowane, były też zdjęcia słynnych "paragonów grozy". Po przyjeździe na miejsce okazało się, że w przeliczeniu na złotówki ceny jedzenia i napojów w lokalach nie odbiegają dużo od tych, które mamy w restauracjach w Nowym Sączu. Są wyższe o kilka złotych. Pizza w Rovinij kosztuje od 6 euro w górę, Ćevapčići z frytkami i sałatką 10-13 euro, podobnie dania z makaronami, czy ravioli. Od 18 euro zaczynają się ceny potraw z owocami morza i ryb. Dania są w większości podawane w zestawach z frytkami i surówką. Piwo to koszt od 3 euro w restauracji. Podobnie wyglądają ceny za lampkę wina.

Ceny paliwa również są zbliżone do tych w Polsce. Za litr benzyny 95 zapłacimy 1,46 euro, czyli około 6,48 złotych.

Chorwacja po wprowadzeniu euro. Co o tym sądzą Chorwaci?

Zapytaliśmy też Chorwatów, co sądzą o wprowadzeniu euro w ich kraju. Wielu z nich nie jest zadowolonych z tej sytuacji, zmiana waluty wyszła im na niekorzyść. Gospodyni, u której mieszkaliśmy, mówiła, że przed 1 stycznia za 7,5 kun, czyli 1 euro można było kupić dwie kawy w kawiarni. Teraz kawa kosztuje 2 - 2,50 euro.

Festiwal Wisły 2023. Moc atrakcji dla bydgoszczan!