Ostrzeżenie IMGW: Silny wiatr

i

Autor: Freepik

WIADOMOŚCI

Bardzo niebezpiecznie w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia przed porywistym wiatrem dla 13 województw

2024-02-07 15:25

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę, 7 lutego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla 13 województw. W niemal całym kraju odczujemy skutki porywistych podmuchów. Służby apelują, aby zabezpieczyć przedmioty, które mogą zostać uszkodzone lub porwane przez wiatr.

Pogoda w Polsce. Środa będzie deszczowa, w górach spadnie śnieg

W środę, 7 lutego w Polsce będzie duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. W drugiej połowie dnia i wieczorem na północnym zachodzie także rozpogodzenia. Na południu miejscami zachmurzenie całkowite. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, możliwa krupa śnieżna. Po południu lokalnie na północy oraz w górach opady śniegu jednak może nie utrzymać się zbyt długo. Miejscami na południu i południowym zachodzie prognozowana wysokość opadów do około 10 mm. 

W Sudetach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm, w Tatrach o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 2 st.C na Suwalszczyźnie i miejscami w rejonach podgórskich Karpat, około 5 st.C w północnej połowie kraju, do 9 st.C miejscami w południowej części kraju. Dużym problemem będzie silny wiatr. Do godzin okołopołudniowych miejscami na wschodzie, w centrum oraz na południu w porywach do 80 km/h, stopniowo słabnący do porywistego, zachodni i północno-zachodni. 

QUIZ. Te mity żywieniowe są często powtarzane. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 12
Czy gluten jest szkodliwy dla wszystkich osób?

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem w całej Polsce

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują niemal w całej Polsce. Instytut prognozuje wystąpienie porywistego wiatru o średniej prędkości ok. 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu. W Sudetach porywy do 160 km/h słabnące do 80 km/h, w Karpatach do 110 km/h. W górach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. 

Silnego wiatru IMGW nie prognozuje jedynie w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Służby apelują, aby zabezpieczyć przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Liczne podtopienia i szkody po wichurach i ulewach w Małopolsce:

Kobieta wpadła do kanału i nie mogła się wydostać! Dramatyczna akcja ratunkowa

Kraków. Silny wiatr będzie dokuczał mieszkańcom

Porywisty wiatr będzie bardzo mocno odczuwalny w stolicy Małopolski. Chociaż słupki termometrów osiągną w ciągu dnia nawet 10 st. C, przez podmuchy temperatura odczuwalna może być nawet w okolicach zera. Deszcze będzie padał z przerwami przez cały dzień. Dopiero jutrzejsze ochłodzenie sprawi, że zamieni się on w śnieg z deszczem lub śnieg.