Arabowie pokochali Zakopane. Oszaleli na punkcie jednego produktu

i

Autor: SE

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Arabowie w tym roku ponownie wracają na Podhale. Ogromna liczba rezerwacji od turystów z Bliskiego Wschodu

2024-05-27 14:53

Miesiąc przed rozpoczęciem wakacji w Zakopanem liczba rezerwacji od gości z krajów arabskich wzrosła o 20 proc. wobec 2023 r. - poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Hotelarze spodziewają się też większej liczby turystów ze Słowacji i Węgier.

Zakopane. Turyści z Bliskiego Wschodu szturmują Podhale

To już kolejny sezon, w którym goście z Bliskiego Wschodu zachwycają się polskimi Tatrami i chętnie odwiedzają Zakopane. W ubiegłym roku lokalni przedsiębiorcy nie ukrywali, że to właśnie dzięki nim sezon dopisał, zwłaszcza że Polki i Polacy rzadziej wybierali się na Podhale, aby spędzić tutaj urlop. Wśród turystów z Półwyspu Arabskiego wypoczynek pod Tatrami polubili szczególnie mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Omanu i Kuwejtu.

— Jeżeli chodzi o gości z krajów arabskich, to bezwzględnie spodziewamy się progresu, co już widać po wakacyjnych rezerwacjach i po intensyfikacji siatki połączeń lotniczych do Krakowa z tych kierunków. Ta siatka połączeń nie tylko się zagęściła, ale i rozciągnęła w czasie, a ponadto pojawiły się połączenia z nowymi portami lotniczymi na Półwyspie Arabskim, na przykład z Omanu — powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. — Już widzimy fizycznie, że mamy o 20 proc. więcej rezerwacji z tego kierunku, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a tych rezerwacji ciągle przybywa. Goście z Półwyspu Arabskiego wydają u nas sporo pieniędzy, podróżując, zwiedzając i konsumując. Mają oni trochę wyższe wymagania, za które są w stanie dopłacić, jak choćby za specjalną kuchnię — dodał Wagner.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Zakopane. Węgrzy i Słowacy chętnie odwiedzają polskie Tatry

Co ciekawe, w ostatnich latach nie tylko Arabowie wyjątkowo upodobali sobie Podhale na letni wypoczynek. Hotelarze spod Tatr spodziewają się też w wakacje większej liczby turystów ze Słowacji i Węgier. Goście z Europy chętnie wybierają się w polskie Tatry, ponieważ przyciąga ich klimat i stosunkowo niskie ceny, zwłaszcza w porównaniu do luksusowych ośrodków alpejskich.

Węgrów i Słowaków będzie więcej na Podhalu w tym roku niż w ubiegłym, letnim sezonie. Widać to po rezerwacjach detalicznych, ale również po ilości zawartych kontraktów z pośrednikami organizującymi wycieczki grupowe — wskazał Wagner. Jego zdaniem dla Słowaków i Węgrów "jesteśmy cały czas atrakcyjni nie z uwagi na ceny usług turystycznych, ale także atrakcyjni cenowo, jeżeli chodzi o zakupy wszelkich towarów, nie tylko spożywczych, ale i odzieży".

Podhale. Ceny w Zakopanem na wakacje. Ile trzeba zapłacić za nocleg?

Pod Tatrami średnie ceny na okres wakacyjny są na poziomie z ubiegłego roku. Ceny w standardzie hotelowym w Zakopanem zaczynają się od 300 zł za pokój dwuosobowy. U przysłowiowej "gaździny" nocleg można znaleźć już za 60 zł. Z danych Tatrzańskiej Izby Gospodarczej wynika, że na miesiąc przed wakacjami zajętych jest ponad 30 proc. miejsc noclegowych na pierwsze trzy tygodnie wakacji. Od połowy lipca do końca tego miesiąca zajętych jest około 50 proc. miejsc noclegowych, natomiast w sierpniu obłożenie nie przekracza 50 proc. miejsc w hotelach czy pensjonatach.

Poseł Andrzej Gut-Mostowy jest znany jako "król Zakopanego". Tak wygląda jego luksusowy hotel Sabała, położony na Krupówkach:

"Bardziej boję się pijanych Polaków niż Gruzinów"