paliwo, benzyna

i

Autor: Pixaby Ceny paliw na stacjach od stycznia 2023. Będziemy płacić 10 zł za litr?

Ceny paliw od stycznia 2023. Nawet 10 zł za litr. Skąd takie ceny paliw?

2022-11-25 15:07

Ceny paliw w Polsce. Ile trzeba zapłacić? Okazuje się, że z obecnych cen paliw kierowcy powinni być zadowoleni. Dlaczego? Od stycznia 2023 mogą ich czekać ogromne podwyżki na stacjach benzynowych. Ceny paliw mogą dobić nawet do 10 złotych za litr. Dlaczego? Skąd takie wysokie ceny paliw na stacjach?

Ceny paliw na stacjach w Polsce. Ile trzeba zapłacić?

Ceny paliw w Polsce to temat, który od wielu miesięcy rozgrzewa społeczeństwo. Wszystko dlatego, że za benzynę czy diesel trzeba zapłacić dużo więcej niż jeszcze w zeszłym roku. Obecnie ceny paliw wahają się od 6,50 do 6,73 za PB 95, 6,75 do 7,35 za PB 98 oraz 7.69, do 7,90 za olej napędowy. Najtaniej można zatankować m.in. w woj. śląski, czy pomorskim. Najdrożej jest na Podkarpaciu.

Dodajmy jednak, że od 1 lutego 2022 roku obowiązuje 8 proc. VAT na paliwo (zamiast 23 proc.). Taka sytuacja ma utrzymać się do końca tego roku. A jakie ceny paliw od 1 stycznia 2023? Wicepremier Jacek Sasin już zapowiedział zmiany. Kierowcy na stacjach benzynowych mogą przeżyć szok!

Kierowcy będą przecierać oczy. Litr paliwa za 10 złotych od stycznia 2023?

W minioną niedzielę wicepremier Jacek Sasin zapowiedział zmiany w stawkach VAT.

Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność - powiedział Sasin.

Wicepremier podkreślił, że takie działanie jest konieczne ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą antyinflacyjną.

Co to oznacza dla kierowców? Wszystko wskazuje na to, że czekają ich ogromne podwyżki cen paliw na stacjach benzynowych od stycznia 2023 roku. Jak duże? Jak czytamy na portalu auto-swiat.pl, dziś "ceny benzyny na polskich stacjach to zaledwie 81 proc. średniej ceny w krajach UE. Jednak już cena tego paliwa przed opodatkowaniem wynosi w Polsce 104 proc. średniej unijnej." Co więcej, jeśli cena za baryłkę ropy zacznie rosnąć, kurs złotego zacznie znów spadać, to na ceny paliw na stacjach mogą podskoczyć nawet do 9-10 zł za litr.

Katarscy SZEJKOWIE wściekli na swoich piłkarzy! "Nie jest dobrze..."