Niby w domu, a jednak w bloku. Sąd zdecydował, co dalej z absurdem budowlanym

i

Autor: ANNA KACZMARZ/DZIENNIK POLSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East Niby w domu, a jednak w bloku. Sąd zdecydował, co dalej z absurdem budowlanym

Wiadomości

"Dom w bloku". Największy absurd budowlany w Polsce idzie do rozbiórki

2023-03-21 15:31

Przy ul. Centralnej 57 w Krakowie postawiono kilkupiętrowy blok. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że został on "wkomponowany" w... dom jednorodzinny. Batalia urzędników z inwestorem rozpoczęła się w 2012 roku. Absurd budowlany w pełnej krasie zdążył nabrać ostatecznego kształtu, kiedy sąd zdecydował, że blok ma zostać rozebrany.

Absurd budowlany w Krakowie. Sąd wydał decyzję

Patodeweloperka” to popularne słowo oznaczające budowanie bloków czy innych budynków mieszkalnych w miejscach niekoniecznie do tego przeznaczonych lub w zastraszająco bliskich odległościach od innych obiektów. W stolicy Małopolski ta "sztuka" weszła jednak na wyższy poziom. Niedaleko Centrum Handlowego M1, na ulicy Centralnej postał przed laty blok okalający dom jednorodzinny z warsztatem samochodowym.

Jak poinformował portal Interia, teraz - po 11 latach urzędowo-sądowych sporów - Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że blok ma zostać rozebrany. Orzeczenie jest prawomocne. Absurdem jest, że pomimo tego, że wiele instytucji wydawało po drodze nakaz rozbiórki, blok jest jest na ukończeniu, a rozbudowywany był bez wymaganych pozwoleń. Bezradny okazał się być m.in. Wydział Architektury i Urbanistyki w Krakowie czy Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Teraz jednak, po upływie ponad 10 lat, NSA prawomocnie nakazał rozbiórkę.

Schody nieruchome w Krakowie. Nie działają już ponad 1600 dni

QUIZ. Najważniejsze bitwy w dziejach świata. Pytamy tylko o to, kto z kim walczył! Łatwe?

Pytanie 1 z 13
Na start coś banalnego. W 1683 roku w bitwie pod Wiedniem polska armia dowodzona przez Jana III Sobieskiego walczyła z...