Lawina w Tatrach Zachodnich

i

Autor: Pixabay/pront screen FB tyger.sk Lawina w Tatrach Zachodnich. Mamy wideo

Wiadomości

Oto, jak lawina porywa ludzi. Pokazał wstrząsające nagranie z Tatr Zachodnich [WIDEO]

2024-01-15 15:32

W Tatach z powodu wzrostu temperatur wzrosło zagrożenie lawinowe. W sobotę, 13 stycznia w Tatrach Zachodnich zeszły dwie lawiny. Stało się to na przełęczy między Kopami na wysokości 1499 m n.p.m. (pomiędzy Wielką Kopą Królową a Małą Kopą Królową). Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak cała sytuacja wyglądała niezwykle groźnie. Słowacki edukator górski podzielił się z nami filmikiem, który ukazuje, jak lawina porywa narciarzy.

Niebezpiecznie w Tatrach. Lawina porwała dwóch narciarzy

To niejedyne lawiny, które zeszły w ciągu ostatnich dni. Wcześniej, również w zachodniej części Tatr Wysokich od strony Kasprowego Wierchu doszło do małej lawiny z zamiecią. Zakończyło się kontuzją jednego z narciarzy alpinistycznych. 4 stycznia także na zachodzie Tatr Wysokich, tym razem na popularnym Skrajnym Solisku w kierunku Doliny Młynickiej. Lawina spadła na dno doliny, a powalony został jeden narciarz, który szczęśliwie wyszedł z upadku bez kontuzji. Nagranie, które można zobaczyć poniżej ukazuje ostatnią lawinę, do której doszło na zboczach opadających z masywu Trzech Kop do Doliny Żarskiej.

ZOBACZ TAKŻE: To najbardziej niezwykła góra w Małopolsce. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów

Sytuacja lawinowa w Tatrach. Komunikat TOPR

Aktualnie w Tatrach obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Na wyższych wysokościach panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

Stefan Kraft o kryzysie polskich skoczków