Krakowski Klub Piłki Stołowej

i

Autor: Krakowski Klub Piłki Stołowej

Nieoczywiste dyscypliny sportowe: futbol stołowy walczy ze stereotypem sportu barowego

2020-09-07 18:12

Gra ta jest wszystkim dobrze znana i kojarzy się ze spotkaniem ze znajomymi w barze, ale można ją też uprawiać profesjonalnie. Chodzi o piłkarzyki, które na co dzień można trenować w Krakowskim Klubie Futbolu Stołowego.

Krakowski Klub Piłki Stołowej powstał dopiero w 2012 roku, choć miłośnicy piłkarzyków w mieście trenowali już dużo wcześniej, ale w sposób nieformalny. Mimo krótkiego stażu Krakowski Klub Piłki Stołowej może pochwalić się wieloma sukcesami na Mistrzostwach Polski. W składzie drużyny występują też zawodnicy, którzy mają na swoim koncie medale Mistrzostw Świata i Europy. 

- Nadal jesteśmy bardzo niesłusznie uznawani za sport barowy. Oczywiście w ten sposób większość z nas zaczyna przygodę z piłkarzykami, ale sport ten w wersji profesjonalnej ma niewiele z barem wspólnego. Futbol stołowy obecnie najwięcej nowych adeptów pozyskuje przez korporacje. Firmy stawiają stoły w sowich siedzibach, aby pracownicy mogli się odprężyć, a w ten sposób zaczyna się wiele poważnych karier - mówi Mirosław Kielar, wiceprezes Krakowskiego Klubu Piłki Stołowej.

Futbol stołowy można uprawiać w różnych kategoriach. Jest to system podobny do tenisa, gdzie zawodnicy grają w singlu, deblu lub mikście. Istnieją też różne odmiany, między innymi DYP (z ang. draw your partner), który w Krakowskim Klubie Piłki Stołowej jest bardzo popularny. Odmiana ta polega na losowaniu partnerów, tak by tworzyli pary złożone z zawodnika początkującego i doświadczonego. W każdą środę w siedzibie klubu przy alei 29 listopada odbywa się właśnie turniej par losowych.  

- Jest to bardzo niewdzięczny sport, bo wiele czasu trzeba poświęcać na trening w samotności. W ten sposób przyswajamy odpowiednie ruchy i zagrania, które dopiero później przekładamy na grę z przeciwnikiem. Na wysokim poziomie w piłkarzyki gra się już bardziej głową, bo ręce wykonują automatyczne ruchy, a to odpowiednie przygotowanie mentalne przesądza o zwycięstwie - dodaje Mirosław Kielar.

Poczynania zawodników Krakowskiego Klubu Piłki Stołowej można śledzić w ich mediach społecznościowych. Tam też pojawiają się informację na temat gier otwartych, na których może się pojawić każdy zainteresowany tematem futbolu stołowego. 

Artykuł jest częścią cyklu materiałów na temat nietypowych dyscyplin sportowych, które można uprawiać w Krakowie. W kolejnej odsłonie zajrzymy do grupy, która jazdę na rolkach opanowała do perfekcji i swoją pasją zaraża innych. 

Nieoczywiste dyscypliny sportowe - Łukasz Miłoszewski poznał podstawy futbolu stołowego:
Tak trenują młodzi zapaśnicy Bieżanowianki Kraków

Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!

Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?