Historyczny tramwaj mpk

i

Autor: Ula Bienia

Wielka parada historycznych i nowoczesnych tramwajów w Krakowie! Co w programie?

2022-09-13 8:06

Ponad trzydzieści historycznych i nowoczesnych pojazdów wyjedzie na krakowskie ulice. W niedzielę, 18 września odbędzie się parada zabytkowych i współczesnych tramwajów. Pojazdy przejadą przez ulice Nowej Huty, Starego Miasta i Podgórza. Uczestnicy parady będą mogli zwiedzić zabytkowe wagony oraz przejechać się historyczną taksówką lub radiowozem.

Parada zabytkowych i nowoczesnych tramwajów odbędzie się z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Miała odbyć się dwa lata temu w ramach obchodów 145-lecia krakowskiej komunikacji miejskiej, ale uniemożliwiła to pandemia koronawirusa. Tramwaje wyjadą w niedzielę o godzinie 11:00 z zajezdni w Nowej Hucie. 

- Od takich najstarszych tramwajów z początku XX wieku, aż po te bardziej nowoczesne z lat 60/70. XX wieku. Te najnowsze, którymi dzisiaj podróżujemy po Krakowie także biorą udział - mówi Jacek Kołodziej z krakowskiego MPK.

Tramwaje przejadą ulicami Nowej Huty i Starego Miasta do zajezdni Podgórze. Tam na uczestników parady będą czekały kolejne atrakcje.

- Będą i przejazdy tymi historycznymi tramwajami na krótkim odcinku z zajezdni Podgórze do Borku Fałęckiego. Będą przejazdy na terenie zajezdni zabytkową taksówką czy radiowozem, a także sporo atrakcji dla najmłodszych - wymienia Marek Gancarczyk - rzecznik MPK S.A. w Krakowie. 

Przejazd historycznymi tramwajami jest bezpłatny. Uczestnicy parady otrzymają pamiątkowe bilety. 

Kraków: budują tramwaj na Górkę Narodową dosłownie "pod nosem" mieszkańców bloku ul. Pachońskiego

QUIZ: Hity PRL-u. Każdy miał to w domu. Wiesz do czego to służyło?

Pytanie 1 z 10
Jako konkurencja dla kultowego odkurzacza Zelmer, mającego worek na kurz gromadzący roztocze z całego PRL, pojawił się za Gierka: